Według badań opublikowanych w czwartek w Canadian Medical Association Journal, nastolatek z Ontario, który musi korzystać z urzędzeń podtrzymujących życie w związku z ciężką chorobą związaną z wapowaniem, może być pierwszym udokumentowanym przypadkiem nowej formy uszkodzenia płuc związanej z e-papierosami.

Badania sugerują, że stan płuc nastolatka przypomina „płuco popcornowe” – nazwane tak w związku z pracownikami fabryki popcornu, którzy mieli kontakt z diacetylem, substancją chemiczną pozwalającą na dodanie smaku maślanego lub karmelowego. Chociaż można bezpiecznie ją jeść, wdychanie jest niebezpieczne.

Sprawa pojawiła się kilka miesięcy temu, kiedy wcześniej zdrowy 17-latek pojawił się na oddziale pogotowia  szpitala w London z ciężkim kaszlem, dusznością i gorączką.

Początkowo zdiagnozowano u niego zapalenie płuc i odesłano do domu z antybiotykami, ale wrócił pięć dni później z pogarszającymi się trudnościami w oddychaniu, zmęczeniem i nudnościami.

Lekarze dowiedzieli się, że w ciągu pięciu miesięcy poprzedzających   chorobę, nastolatek każdego dnia dużo wapował, używając mieszanki o smakowej do e-papierosów kupionej online; jego ulubionymi smakami były zielone jabłko, wata cukrowa zawierającej diacetyl. Regularnie również dodawał narkotycznego składnika THC do płynów.

Pacjent został przyjęty do szpitala i umieszczony na wentylatorze, ale jego stan nadal się pogarszał. W ciągu następnych dwóch tygodni wymagał intubacji, został umieszczony na wyższym poziomie podtrzymywania życia, znanym jako ECMO, i przeszedł tracheotomię.

W trzecim tygodniu został przeniesiony do szpitala  w Toronto w celu kwalifikacji do programu przeszczepu płuc.

Nastolatek, którego tożsamość nie została ujawniona, uniknął podwójnego przeszczepu płuc, bo jego stan powoli poprawiał się przez następne dwa tygodnie, w rezultacie leczenia dużymi dawkami sterydów

Po 47-dniowym pobycie w szpitalu wrócił do domu, gdzie wciąż dochodzi do siebie.

Lekarze twierdzą, że przypadek nastolatka stanowi kolejny dowód na to, że choroby związane z wapowaniem mogą przybierać różne formy; wzywają do dalszych badań, aby lepiej zrozumieć problem, który już wywołał alarm na całym świecie.