Nauczyciele z ontaryjskich liceów szykują się do trzeciego jednodniowego strajku. Akcja planowana jest na 18 grudnia. Ontario Secondary School Teachers’ Federation podaje, że wezmą w niej udział nauczyciele i pracownicy edukacyjni z 10 kuratoriów. W GTA pracy odmówią zatrudnieni przez kuratoria z York Region i Halton. Średnie szkoły publiczne z na tych terenach były już zamknięte podczas ostatniej jednodniowej akcji strajkowej – 4 grudnia. York Catholic District School Board podaje, że jego szkoły 18 grudnia będą otwarte, jako że nie wszyscy pracownicy są zrzeszeni w OSSTF (do związku nie należą np. psycholodzy, logopedzi, terapeuci zajęciowi i specjaliści behawiorali).

Toronto District School Board tym razem nie będzie zaangażowane w strajk. Nauczyciele będą jednak uczestniczyć w pikietach przed szkołami i biurami poselskimi.

Przewodniczący Ontario Secondary School Teachers’ Federation mówi, że od ostatniego dnia rozmów z rządem, czyli od 3 grudnia, nie widać postępu. Wedłgu ministra edukacji Stephena Leece głównym punktem spornym są podwyżki płac – nauczyciele chcą 2 proc., rząd tymczasem oferuje im 1 proc.

W środowym strajku wezmą udział: Lakehead District School Board, Thunder Bay Catholic District School Board, Lambton Kent District School Board, Thames Valley District School Board, Waterloo Region District School Board, Waterloo Catholic District School Board, York Region District School Board, York Catholic District School Board, Halton District School Board, Kawartha Pine Ridge District School Board.