Airbnb zabanował 60 kont należących do członków Iron March, neonazistowskiego forum, które zostało zlikwidowane w 2017 roku, a dane członków ujawnione przez aktywistów na rzecz tolerancji.

Firma wynajmu krótkoterminowego ogłosiła decyzję sześć tygodni po opublikowaniu przez aktywistów  całej bazy danych   forum.

„To było oczywiste. Kiedy widzimy na naszej platformie ludzi , którzy zachowują się w sposób sprzeczny z naszym zobowiązaniem społecznym, podejmujemy działania, aby nadać priorytet bezpieczeństwu naszej społeczności” – napisał rzecznik Airbnb w e-mailu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Każdy sympatyzujący z neonazistowską ideologią i brutalnym ekstremizmem absolutnie nie znajdzie miejsca na Airbnb, a nasza społeczność bez nich ma się lepiej”.

Członkowie Iron March często namawiali do służby w wojsku, w celu zdobycia doświadczenia bojowego przydatnego w nadchodzącej wojnie  rasowej.

Na początku tego roku CBC ustaliła dane 90 członków forum w Kanadzie, w tym 10, którzy brali udział w siłach zbrojnych lub rozważali zaciągnięcie się do wojska. CBC zidentyfikowało jednego z członków jako rezerwistę marynarki wojennej z Calgary

Airbnb nie określił, w jaki sposób powiązał dane z list Iron March z własnymi członkami, mówiąc jedynie, że zastosował standardowy proces weryfikacji . Firma wymaga od członków podania nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i dokumentu tożsamości ze zdjęciem w celu rejestracji.

„To jeden z rodzajów społecznych konsekwencji przynależności do grupy nienawiści” – uważa  Evan Balgord z kanadyjskiej sieci walki z nienawiścią. „To sygnał, że takie poglądy są potępiane przez każdą rozsądną osobę”.

Airbnb usunął też byłą kanadyjską dziennikarkę telewizji Rebel i kandydatkę na burmistrza Toronto – Faith Goldy – ze swej platformy.