Kanadyjskiemu fiskusowi zgubił się kontener, w którym znajdowały się dokumenty z informacjami podatkowymi obywateli. Pojemnik zaginął po tym, jak ciężarówka, która go przewoziła, miała wypadek na autostradzie. Było to na początku roku. To tylko jeden z około 150 przypadków naruszenia prywatności stwierdzonych przez biuro komisarza ds. informacji niejawnych w pierwszej połowie 2019 roku.

Agencja podatkowa wynajęła Purolatora do przewozu ośmiu kontenerów oznaczonych jako „protected B”, czyli zawierających tajne dokumenty. Pojemniki miały trafić do miejsca przechowywania znajdującego się poza siedzibą CRA. Ciężarówka miała wypadek na autostradzie na północ od Toronto. W zaginionym kontenerze znajdowały się dokumenty dotyczące 18 podatników i przedsiębiorstw. Rzecznik prasowy CRA powiedział, że agencja współpracowała z Purolatorem i policją prowincyjną przez siedem miesięcy, ale zguby nie udało się zlokalizować. To pierwszy przypadek zgubienia przesyłki przez kuriera, twierdzi CRA.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dokumenty znakowane jako “protected B” mogą zawierać np. numery SIN czy oceny rozliczeń podatkowych. Agencja powiadomiła osoby, których dotyczyły zaginione dokumenty.

Inne skargi o naruszeniu prywatności, które wpłynęły do biura komisarza, odnosiły się np. do zaginionych paszportów. Kilkadziesiąt zaginęło podczas wysyłania ich pocztą.