Dwie ofiary strzelaniny na Danforth złożyły w sądzie najwyższym w Ontario pozew zbiorowy przeciwko amerykańskiemu producentowi broni, firmie Smith & Wesson Corp. Samantha Price i Skye McLeod domagają się 150 milionów dolarów odszkodowania.

„Broń palna jest szczególnie niebezpiecznym produktem specjalnie przeznaczonym do ranienia i zabijania ludzi. Broń użyta przez zamachowca została niedbale zaprojektowana i wytworzona przez firmę Smith & Wesson, która nie zadbała o wyposażenie jej w technologię „autoryzacji użytkownika”, która zapobiega użyciu broni przez osobę niepowołaną”, czytamy w pozwie. „Z łatwością dało się przewidzieć, że broń produkcji Smith & Wesson, taka jak użyta na Danforth, znajdzie się w niepowołanych rękach i spowoduje znaczne obrażenia lub śmierć niewinnych osób”.

22 lipca 2018 roku 29-letni Faisal Hussain wystrzelił kilkukrotnie. Przez 10 minut idąc na zachód ulicą Danforth od Logan Avenue ranił 13 osób i zabił dwie – 10-letnią Juliannę Kozis i 18-letnią Reese Fallon. Na koniec strzelił sobie w głowę. Broń, którą się posługiwał, została skradziona ze sklepu z bronią w Saskatchewan.

W pozwie znalazło się odniesienie do 2000 umów zawartych między rządem Stanów Zjednoczonych a Smith &Wesson, w których firma zobowiązała się do stosowania technologii ochrony przed nieautoryzowanym użyciem w nowych modelach projektowanych po 2003 roku. Model, który był użyty przez Hussaina, pochodził z roku 2005 i żadnego zabezpieczenia nie miał.

Pozew musi być teraz zatwierdzony przez sąd.