Władze w Kijowie podały że wśród ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu w Teheranie jest 63 Kanadyjczyków. Samolot rozbił się kilka minut po starcie kilka minut po starcie  zabijając wszystkich na pokładzie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Vadym Prystaiko powiedział, że na pokładzie znajdowało się 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków i 11 Ukraińców. A także  10 obywateli Szwecji, czterech Afganistanu, trzech Niemców i trzech Brytyjczyków.

François-Philippe Champagne, minister spraw zagranicznych Kanady, w środę złożył kondolencje rodzinom ofiar i zapewnił, że pozostaje w kontakcie z rządem Ukrainy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Większość pasażerów była w drodze do stolicy Ukrainy, Kijowa, tranzytem do innych miejsc docelowych. Personel międzynarodowego lotniska Boryspol w Kijowie powiedział The Associated Press, że pasażerami tego lotu byli zwykle irańscy studenci wracający na Ukrainę po wakacjach zimowych.

 

Linie lotnicze poinformowały, że po katastrofie zawiesiły na czas nieokreślony lot do Teheranu.

Hassan Razaeifar, szef komisji śledczej ds. wypadków lotniczych, powiedział, że w ostatnich chwilach lotu pilot nie mógł się komunikować z kontrolerami ruchu lotniczego w Teheranie
Qassem Biniaz, rzecznik irańskiego Ministerstwa Dróg i Transportu, powiedział, że jeden z  silników palił się. Jak poinformował Biniaz, pilot samolotu stracił kontrolę nad samolotem.

Zgodnie z przepisami międzynarodowymi odpowiedzialność za śledztwo w sprawie wypadku spoczywa na Iranie, a irańska telewizja państwowa poinformowała, że ​​znaleziono obie czarne skrzynki samolotu.
Władze ukraińskie zaoferowały pomoc w dochodzeniu w sprawie wypadku.

„Przygotowujemy grupę specjalistów, aby pomóc w operacji badaniu przyczyny awarii” – powiedział Honcharuk.

Samolot wyleciał z międzynarodowego lotniska Imama Chomeiniego z godzinnym opóźnieniem. Według danych ze strony internetowej FlightRadar24, która śledzi loty, maszyna wystartowała na zachód, ale nigdy nie osiągnęła wysokości  2400 metrów.

W ciągu kilku godzin od uderzenia rakiet Federalna Administracja Lotnicza zablokowała amerykańskim przewoźnikom przestrzeń powietrzną nad Iranem, Zatoką Omańską i wodami między Iranem a Arabią Saudyjską, powołując się na „wzmożoną działalność wojskową i zwiększone napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie, które stanowią ryzyko dla operacji amerykańskiego lotnictwa cywilnego. ”

Zakaz lotów nastąpił na krótko przed rozbiciem samolotu ukraińskich linii lotniczych.

Transport Canada wcześniej poinformowała, że „ściśle monitoruje sytuację na Bliskim Wschodzie i jest w bliskim kontakcie z amerykańską Federalną Administracją Lotniczą”.

Air Canada, jedyny kanadyjski przewoźnik, który działa na obszarze dotkniętym katastrofą, „zmienił trasy, aby zapewnić bezpieczeństwo lotów na Bliski Wschód i nad nim”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński złożył kondolencje rodzinom ofiar.