Rząd Malezji odesłał ostatnio Kanadzie 11 kontenerów z plastikowymi śmieciami. Kraj zajął zdecydowane stanowisko jeśli chodzi o nielegalne przyjmowanie odpadów z zagranicy.

Kanada nie ujawnia, ile kontenerów wróciło do niej z innych państw. Malezja, Indonezja, Kambodża i Filipiny coraz częściej wzywają najbogatsze kraje świata, by przestały traktować je jak wysypiska.

W poniedziałek minister środowiska Malezji Yeo Bee Yin obwieścił, że rząd podjął “bezprecedensowe” działania i odesłał 150 kontenerów ze śmieciami, które nie mogą być poddane recyklingowi, z powrotem do 13 krajów takich jak Kanada, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Hiszpania i Japonia. Dodał, że rząd nie zapłacił ani grosza za zwracane śmieci, co oznacza, że koszty ponieśli eksporterzy albo firmy transportowe. Kanadyjskie władze nie ujawniły, czy są coś winne Malezji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wiosną ubiegłego roku Kanada wydała ponad 1,1 miliona dolarów na sprowadzenie z powrotem do kraju 69 kontenerów śmieci z Filipin. Wcześniej przez sześć lat próbowała przekonać Filipiny do przyjęcia śmieci. W końcu prezydent Filipin Rodrigo Duterte powiedział, że jeśli Kanada nie zabierze z powrotem swoich odpadów, to Filipiny zerwą stosunki dyplomatyczne i ogłoszą stan wojny z Kanadą.

Kanada jest sygnatariuszem międzynarodowego traktatu, który nakłada obowiązek uzyskiwania zgody na transport odpadów uznawanych za substancje szkodliwe i niebezpieczne. Od 2016 roku żadna zgodna nie została wydana, tymczasem jednak okazało się, że kanadyjskie śmieci przypłynęły do wielu portów. Problem pojawił się, gdy w 2018 roku Chiny przestały przyjmować tworzywa sztuczne z zagranicy. Stwierdziły, że odpady są zbyt zanieczyszczone i recykling przestał się opłacać.

Z ostatniego raportu Deloitte dla Environment Canada wynika, że tylko około 9 proc. kanadyjskich odpadów plastikowych jest poddawanych recyklingowi. Większość reszty ląduje na wysypiskach, a niewielki procent jest spalany, by uzyskać energię. Kanada mogłaby odzyskiwać nawet 90 proc. tworzyw sztucznych w 2030 roku, gdyby do tego czasu zainwestowała od 4,3 do 8,6 miliarda dolarów we wprowadzenie nowych przepisów i budowę ponad 160 nowych zakładów prowadzących recykling.