Samolot Air Canada z Madrytu do Toronto wylądował awaryjnie na międzynarodowym lotnisku w Madrycie po tym, jak wkrótce po starcie piloci zgłosili problem z silnikiem i wybuch opony.

Boeing 767 z 128 pasażerami krążył na południowy wschód od lotniska Adolfo Suarez-Barajas, „aby zrzucić paliwo i zmniejszyć wagę samolotu przed lądowaniem”, stwierdza w komunikacie przewoźnik.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Problem z silnikiem” miał miejsce wkrótce po starcie, „ według doniesień opona pękła podczas startu, jedna z 10 w tym modelu samolotu ”.

„Nasi piloci są w pełni przeszkoleni na tę ewentualność”, informuje Air Canada w e-mailu.

Rzecznik Enaire, hiszpańskiego organu żeglugi powietrznej, powiedział, że podwozie samolotu nie złożyło się prawidłowo podczas startu i że jego część mogła uszkodzić jeden z silników. Hiszpańskie siły powietrzne wysłały myśliwiec F-18, aby objerzeć spód samolotu Air Canada i poinformować pilota.

Na lotnisku w stolicy Hiszpanii rozmieszczono służby ratownicze, w tym samochody strażackie i karetki pogotowia.

Witryna hiszpańskiej gazety El Mundo opublikowała audio, w którym pilot samolotu wyjaśnia pasażerom potrzebę powrotu do Madrytu z powodu uszkodzenia koła podczas startu.

Mieszkańcy Madrytu publikowali filmy online pokazujące samolot lecący niezwykle nisko nad centrum i przedmieściami stolicy Hiszpanii.