Kobiety potrafią się bawić! O tym każdy wie i wcale nie potrzebują do tego męskiego towarzystwa. Panie udowodniły to po raz kolejny, spotykając się już po raz piąty na Babskim Combrze, imprezie organizowanej wyłącznie dla kobiet.

Charytatywna impreza organizowana jest co roku przez Ogniwo 24 Federacji Polek w Kanadzie. W tym roku odbyła się 25 stycznia, w King’s Garden Banquet Hall w Etobicoke. Celem charytatywnym babskiego spotkania było wsparcie finansowe kobiet przebywających w Schronisku dla Kobiet w Mississauga.

Babski Comber-co to właściwie jest ?

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dawniej Comber był ludową zabawą, wywodzącą się ze średniowiecza, odbywającą się w różnych regionach Polski. Zwyczaj ten przywędrował z Niemiec, gdzie nadal jest praktykowany. W Polsce tradycja ta głównie jest podtrzymywana na na Dolnym i Górnym Śląsku oraz Małopolsce. Zabawa polegała na przemarszu kobiecego korowodu, na czele którego niesiono slomiana kukle, obrazujacą mężczyznę. Miastem w tym dniu rządziły kobiety, które urządzały łowy na panów. Zakuwały ich w kłody z drewna, brały do niewoli , z której musieli się wykupić. Kiedy korowód docierał do mety kobiety rzucały się na kukle i bezlitośnie ją rozszarpywały. Posiadanie źdźbła słomy wróżyło miłość na cały rok!

Babski Comber z Ogniwem 24 powstał z potrzeby poszukiwania dobrego, wspierającego , kobiecego towarzystwa, z chęci spędzenia luzackiego czasu poza domem, a przede wszystkim z chęci naśladowania sobie baterii na cały rok.

Inicjatorką zaszczepienia tej tradycji wśród lokalnej Polonii jest Anna Wołochacz, Przewodnicząca Ogniwa 24 Federacji Polek w Kanadzie, która pierwszy Babski Comber zorganizowała wraz z pomocą członkiń Ogniwa w 2012 roku w Etobicoke.

Jak to było w tym roku?

Tradycyjnie były wesołe śmiechy, piski, okrzyki, wspólne śpiewanie, sesje zdjęciowe, selfie, tańce, zabawy i konkursy. Muzyczną oprawą imprezy zajął się DJ Piątka, który spowodował, że parkiet był wypełniony tańczącymi kobietami już od pierwszych muzycznych dźwięków. Wiele śmiechu i radosnych wrażeń dostarczył występ kabaretu Szpila , czyli Elżbiety Kozłowskiej i Magdaleny Welka. Uczestniczki spotkania obejrzały również niezapomniane tańce flamenco w wykonaniu grupy Conjunto Flamenco z Dora Paszuk, Maria i Juanem Toledo. W przewie obiadowej na skrzypcach przygrywal Sergiej Tchepournov. Ponadto organizatorki przygotowały wiele atrakcyjnych, interaktywnych zabaw i konkurs.

Ogniwo 24 jest bardzo dumne, ze na imprezy przez nie organizowane przychodzi tyle gości ile sale pomieszczą. W tym roku na kobiecym spotkaniu bawiło się 300 pięknych, radosnych polskich kobiet! W zabawie udział brały panie z Bancroft, Peterborough, Waterloo, Stratford, Cambridge, Hamilton, Goderich, Barry, GTA oraz okolic. Honorowymi gośćmi były: Jolanta Grzelczyk, żona Konsula Generalnego RP w Toronto, Przewodnicząca i Wiceprzewodnicząca ZG Federacji Polek w Kanadzie Katarzyna Grandwilewski i Iwona Bogorya Buczkowski oraz Maryla Bulzacka.

Radością napawa je również wsparcie sponsorów, albowiem wartość tegorocznych nagród loteryjnych sięgnęła $4000.00. Fundatorami nagród były polskie biznesmenki!

Co mówią uczestniczki tych nietypowych spotkań?

-Na co dzień mamy tysiące spraw na głowie i często zapominamy, że gdzieś tam są nasze koleżanki, z którymi już dawno nie mieliśmy okazji spotkać się i poplotkować. To świetna okazja do nadrobienia zaległości.

-Po Babskim Combrze budzę się jak piórko. Czuję wewnetrzny spokoj, nabieram dystansu do wielu spraw. Dostaję taki zastrzyk pozytywnej energii, a jednocześnie mam zapełniony telefon nowymi kontaktami.

-Warto czasem spotkać się, poszaleć, pośmiać, na kilka godzin zapomnieć o codzienności i zwyczajnie sie odstresowac. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest to nam potrzebne.

-Jest super, tylko dlaczego raz w roku?

Ogniwo 24 serdecznie dziękuje za świetną zabawę, za uwagę i za wsparcie wszystkim uczestniczkom imprezy oraz sponsorom: 5th Avenue Fashion with Passion, Anna Sowinski- Financial Planner and Insurance Broker- Rise to Excellence Financial Group, Anya Bloom Designs, Arbonne with Ania Banasik Mrowca, Avon with Daga Ulanowska, Beata Michalek, Solaris Blinds, CosMed Laser SPA, Dorota Pilkowska- Real Estate Broker- Royal LePage, Dr. Beata Chojecka – Dentysta, Dr. Grace Mankowski-Parkerhill Chiropractic Clinic, Heritage Fish and Chips Milton, In 2 Flowers Design Studio Ltd., Kabaret Szpila, Kalina Chiropractic, Kasia Zdebel-Fashion Consultant and Reseller, Late Bloom Florist, Małgorzata Magiera, Media polonijne: “Życie”, “Fakty”, “Przeglad”, “Gazeta”, “Goniec”, “Nowy Kurier”, “Wiadomości”, Maryla Bulzacka, MDA Medical Aesthetics Inc, Nova Printing, OkoLash, Peter’s Bakery and Delicatessen, PMA / Ilona Girzewska, Polimex Travel, Polish Canadians, Polka Bistro, Uptown Hair Spa, Viera Kononenkova-Mortgage Broker- Invis Canada’s Mortgage Experts, VK Foot Care Plus, Vogue Hair & Beauty Lounge, Marta Karmasz Photography.

Babska noc minęła szybko i radośnie. Do zobaczenia za rok!

Dziewczyny z Ogniwa 24 serdecznie zapraszają w swoje szeregi kobiety lubiące prace wolontariackie. Przynależność do Federacji to nie tylko praca, ale także świetna okazja do poznania ciekawych ludzi i nawiązania nowych przyjaźni, wymiany pomysłów i satysfakcji z osiągnięć. Można się z nimi kontaktować przez e-mail: info@Ogniwo24.federacjapolek.ca oraz Facebook: https://www.facebook.com/FederacjaPolek24/

Mamy moc, potrafimy zmieniać świat w przyjazne miejsce!

Agnieszka Wegrzyn