Rosja i Wenezuela rozszerzą współpracę techniczno-wojskową “w celu zwiększenia wenezuelskiej zdolności obronnej” – oświadczył w Caracas szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na zakończenie rozmów z prezydentem Nicolasem Maduro, którego Moskwa popiera.

Siergiej Ławrow potępił w czwartek politykę zagraniczną USA w Wenezueli, krytykując amerykańskie „prowokacje” i twierdząc, że USA próbują stworzyć coś, co nazwał pretekstem do interwencji wojskowej.

Wenezuelą zacieśniały się za rządów zmarłego w 2013 roku Hugo Chaveza i jego następcy, którym stał się Maduro. W ciągu minionych 18 lat Rosja i Wenezuela podpisały ok. 300 umów o współpracy. W październiku ub. roku Maduro podpisał z Rosją liczne szczegółowe porozumienia w kwestii współpracy wojskowej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Obecnie Wenezuela, której Stany Zjednoczone przestały dostarczać zaawansowanej technicznie broni (czołgów i samolotów bojowych), dysponuje co najmniej 20 jednostkami operacyjnymi rosyjskich bombowców Su-30, których charakterystyka bojowa jest zbliżona do amerykańskich F-15E Strike Eagle.

W budowie znajduje się wenezuelska fabryka karabinów Kałasznikow, które znajdują się na uzbrojeniu armii wenezuelskiej.

Według rosyjskiej agencji Interfax, wartość rosyjsko-wenezuelskich kontraktów wojskowych wynosi obecnie ok. 11 miliardów dolarów.

Ławrow oświadczył, że przygotowane w trakcie jego rozmów w Caracas porozumienia wojskowe zostaną podpisane w maju 2020 roku podczas spotkania rosyjsko-wenezuelskiej komisji międzyrządowej wysokiego szczebla.

Nawiązując do napiętej sytuacji politycznej w Wenezueli, Ławrow wyraził poparcie dla “polityki dialogu narodowego” jako właściwego mechanizmu do rozwiązywania wewnętrznego kryzysu w Wenezueli.

Amerykański specjalny wysłannik ds. Wenezueli Elliot Abrams ostrzegł, że “Rosjanie wkrótce się przekonają, iż ich nieustająca pomoc dla Maduro nie pozostanie bez następstw”, a w najbliższych tygodniach” Stany Zjednoczone podejmą różne działania, które unaocznią poważne zamiary USA wobec Wenezueli.

 

Ławrowa wypowiadał się podczas wizyty w Meksyku, tymczasem rząd Meksyku robi wszystko, aby uniknąć antagonizowania administracji Trumpa, spełniając  żądania USA dotyczące imigracji i innych kwestii, aby uniknąć  amerykańskich reperkusji.

Rosja i Stany Zjednoczone wielokrotnie starły się o Wenezuelę, w której rosyjskie koncerny naftowe i doradcy wojskowi odgrywają kluczową rolę we wspieraniu socjalistycznego rządu prezydenta Nicolasa Maduro.

Stany Zjednoczone i dziesiątki innych krajów uznają lidera opozycji Juana Guaido, który usiłował obalić Maduro, jako prawowitego prezydenta Wenezueli.

Waszyngton nałożył sankcje w celu wyparcia Maduro.

Ławrow potępił próby usunięcia Maduro jako „niecelowe” i powiedział, że groźby Waszyngtonu wobec Wenezueli są bezproduktywne.

Ławrow powiedział, że Stany Zjednoczone  są zaangażowane w „prowokacje” w Wenezueli.

„Rosja i Meksyk zgadzają się, że będzie to kategorycznie niedopuszczalne” – dodał Ławrow, cytowany przez TASS.

Ławrow spotkał się w czwartek ze swym  meksykańskim odpowiednikiem Marcelo Ebrardem.

Podczas gdy Ławrow mówił ciepło o wspólnej wizji Ameryki Łacińskiej z Meksykiem, jego meksykański odpowiednik Ebrard nie wystąpił z nim publicznie.