Konserwatywny przywódca Andrew Scheer stwierdził, że Ottawa powinna nakazać RCMP, usunąć protestujących z torów.
Tymczasem premier federalny Justin Trudeau powiedział w piątek, że zatrzymanie przewozów kolei CN i Via sprawiło, że życie Kanadyjczyków stało się „naprawdę trudne”, ale najlepszym sposobem na rozwiązanie trwających   blokad jest „konstruktywny dialog” z protestującymi  Indianami.

„Jesteśmy krajem, który uznaje prawo do protestu, ale jesteśmy również krajem rządów prawa i dopilnujemy, aby zrobiono wszystko, aby rozwiązać ten problem poprzez dialog i konstruktywne negocjacje”, powiedział Trudeau.

Trudeau odrzucił  wezwanie konserwatywnego przywódcy Andrew Scheera, aby nakazał RCMP interwencję i aresztowanie protestujących Mohawków prowadzących nielegalną blokadę w pobliżu Belleville, Ont. blokując ruch kolejowy w jednym z najważniejszych korytarzy transportowych Ameryki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Oczywiście nie jesteśmy krajem, w którym politycy mogą nakazywać policji, co robić w sprawach operacyjnych” – powiedział Trudeau –  „Mamy profesjonalne siły policyjne, które są zaangażowane w tę sprawę”.

Premier Justin Trudeau rozmawiał z dziennikarzami w Monachium przed powrotem do domu w Ottawie w piątek. Trudeau powiedział, że nadal planuje udać się na Barbados w przyszłym tygodniu, aby spotkać się z krajami Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM), aby ubiegać się o głosy za kandydaturą Kanady na miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Minister transportu Marc Garneau powiedział,  że to do policji prowincji należy wykonanie nakazu sądowy w celu usunięcia nielegalnej blokady. Policja prowincji Ontario (OPP) do tej pory odmawiała usunięcia protestujących z linii kolejowych. Pytany, dlaczego rząd zezwolił na przedłużenie blokady południowego Ontario od ponad tygodnia, Garneau powiedział, że Ottawa jest aktywnie zaangażowana w sprawę.


Konserwatywny przywódca Andrew Scheer powiedział w piątek, że nadszedł czas, aby premier polecił RCMP egzekwować prawo.

„Szczerze mówiąc, robi się to niedorzeczne. Radykalni działacze, z których wielu nie ma żadnego związku z ludem Wet’suwet’en, trzymają w szachu gospodarkę Kanady. Tymczasem nasz premier wyjechał z kraju, zaniedbując swoje obowiązki tutaj w domu – powiedział Scheer, odnoszą się do podróży Trudeau do Afryki.

Długotrwałe zamknięcie przewozów CN we wschodniej Kanadzie może mieć katastrofalne konsekwencje dla gospodarki kraju.

Sędzia William Chalmers, który wydał nakaz usunięcia blokad, wyraził frustrację z powodu niezastosowania się policji do tego punktu.

Chalmers powiedział, że nakaz nie powinien być wykorzystywany jako pretekst  do rozmów między policją a protestującymi, lecz ma na celu zakończenie bezprawnego postępowania.

Sędzia powiedział, że OPP powinna aresztować i postawić zarzuty protestującym oraz przekazać ich nazwiska do CN, w celu podjęcia postępowania cywilnego o odszkodowanie.

Scheer uważa, że aktywiści ignorują dobrobyt ludności rdzennej w północnej Kolumbii Brytyjskiej, i argumentował, że projekt CoastLine GasLink przyniesie tysiące miejsc pracy i miliony dolarów na wsparcie tzw. Pierwszych Narodów.