Piątkowy strajk 4 głównych związków zawodowych nauczycieli zamknął szkoły publiczne i katolickie. Tysiące strajkujących nauczycieli i pracowników oświatowych wzięło udział w piątkowej demonstracji przed legislaturą w Toronto.

Około dwóch milionów uczniów nie poszło w piątek do szkoły

W Mississaudze tysiące strajkujących nauczycieli ustawiło się w piątek wzdłuż głównej arterii miasta – Hurontario w ramach próby stworzenia 30-kilometrowego łańcucha od Caledon do brzegu jeziora w Mississaudze.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ontaryjski minister oświaty Lecce uznał piątkową akcję strajkową za „głęboko niepokojącą”, szczególnie biorąc pod uwagę wpływ, jaki ma na rodziców i dzieci.

„Chcemy zawrzeć umowę. Oczywiście nie może to trwać wiecznie i myślę, że mieszkańcy tej prowincji jasno stwierdzili, że ma to realny wpływ na ich życie. Nie tracimy tego z oczu” – powiedział..

 

Wszystkie związki nauczycieli proszą o około dwa procent rocznego wzrostu wynagrodzeń, a rząd oferuje jeden procent. W ubiegłym roku uchwalono przepisy ograniczające podwyżki płac dla wszystkich pracowników sektora publicznego o jeden procent przez trzy lata.

Związki nauczycieli i kilka innych walczą z tym prawem w sądzie, argumentując, że narusza to prawo do rokowań zbiorowych.