Historia polskiego kawalerzysty i żeglarza, Andrzeja Bohomolca, niemal zapomniana, znów połączy kontynenty. W latach 1933-34 Bohomolec wraz z dwoma towarzyszami przepłynął ocean Atlantycki na jachcie żaglowym Dal. Do nawigacji załodze służyły tylko gwiazdy i sekstans. Łódź podczas przeprawy dostała się w oko cyklonu, ale wszystkim udało się wyjść z tego cało. Podróż została opisana przez Bohomolca w książce “Wyprawa jachtu Dal”.

Książka była wydana w Polsce w 1936 roku. Stała się bestsellerem i rozsławiła autora. Została jednak zapomniana, gdy wybuchła druga wojna światowa. Potem została zakazana przez Rosjan. Dopiero parę lat po śmierci Stalina doczekała się drugiego wydania. I znów stała się popularna w Polsce.

Po rejsie Andrzej Bohomolec był dyplomatą w Szanghaju, a jako żołnierz walczył wraz z Brytyjczykami i Francuzami, potem jako komandos brał udział w walkach we Włoszech.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Później, będąc na wygnaniu na Bermudach, poznał Kate Stuart. Stuart i Bohomolec wzięli ślub. Kate uciekła z Wielkiej Brytanii do Toronto z czwórką dzieci. Wśród nich był Anthony Keith. Małżonkowie osiedli w końcu w Albercie, gdzie zostali ranczerami.

Keith jako nastolatek spędzała lato w gospodarstwie, a wieczorami dyskutował z ojczymem. Wspomina, że Bohomolca interesowały latające talerze i historia starożytna. “To były fascynujące wieczory. Bohomolec był najbardziej interesującym rozmówcą, jakiego dane mi było spotkać”, mówi Keith.

Kiedy przeglądał rodzinne pamiątki, trafił na wydanie “Wyprawy jachtu Dal” z 1957 roku. Bohomolec wspominał o rejsie, ale nie opowiadał za wiele. Keith wiedział tylko, że miał miejsce w latach 30. Mężczyzna nie mówi po polsku, dlatego zwrócił się z prośbą o pomoc do Ireny Tomaszewski, miejscowej tłumaczki i redaktorki. Ta z kolei skontaktowała się z przyjacielem w Warszawie, który znalazł żeglarza chętnego do pomocy przy technicznym tłumaczeniu fachowych terminów. Przekopał też warszawskie antykwariaty i zdobył książkę Bohomolca.

W ten sposób udało się przetłumaczyć na angielski książkę polskiego bohatera żeglarstwa. Można ją znaleźć na półkach Ottawa Public Library, a także kupić w Octopus Books i Books on Beechwood.