W Azji zgłoszono w środę setki nowych przypadków koronawirusa, w tym pierwszy u  żołnierza amerykańskiego w Korei Południowej, zaś epidemie we Włoszech i Iranie rozprzestrzeniły się na kolejne kraje.

W środę również Brazylia zgłosiła  pierwszy przypadek w Ameryce Łacińskiej u  61-letniego mężczyzny, który niedawno odwiedził Włochy.

Około 81 000 ludzi na całym świecie zachorowało na koronawirusa, który nieustannie znajduje nowe ofiary, z ogromną większością przypadków i zgonów w Chinach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nagły wzrost liczby przypadków nowego koronawirusa we Włoszech, Iranie i Korei Południowej jest „głęboko niepokojący”, ale wirus może być nadal powstrzymywany i nie stanowi pandemii, powiedział tymczasem w środę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Nieostrożne używanie słowa pandemia nie przynosi wymiernych korzyści, ale wiąże się ze znacznym ryzykiem w postaci wzmocnienia niepotrzebnego i nieuzasadnionego strachu i piętna oraz paraliżowania systemów gospodarczych. Może to również oznaczać, że nie możemy dłużej powstrzymywać wirusa, co nie jest prawdą, stwierdził „Tedros Adhanom Ghebreyesus z Genewy.

Uwagi Tedrosa pojawiły się po tym, jak Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wezwały Amerykanów do gotowości, mówiąc, że chociaż bezpośrednie ryzyko jest niskie, sytuacja globalna sugeruje, że ​​pandemia jest prawdopodobna.

„Nie chodzi o to, czy, tylko kiedy i ile osób zostanie zarażonych” – powiedziała we wtorek główna zastępca dyrektora CDC, Anne Schuchat . Stany Zjednoczone zgłosiły 57 przypadków wirusa.

Prezydent USA Donald Trump, po dwudniowej wizycie w Indiach, powiedział na Twitterze, że spotka się z urzędnikami USA na odprawie poświęconej koronawirusowi.

Dr Michael Gardam, lekarz chorób zakaźnych z Toronto, powiedział CBC News Network że ponieważ coraz więcej krajów ma przypadki zachorowań coraz ważniejsze staje się skupienie na planowaniu na lokalne zakażanie w społecznościach kanadyjskich.

„Jeśli myślisz, że wirus pojawi się jutro, to znaczy, że nie będziesz gotowy” – powiedział.

Kanada przygotowuje plan reagowania na pandemię w miarę wzrostu liczby przypadków koronawirusa „To szybko eskalująca epidemia w różnych miejscach, z którą musimy bardzo szybko walczyć, aby zapobiec pandemii”.