Rząd federalny chce wprowadzić ustawę zakazującą terapii konwersyjnej w całym kraju. Ustawa zawiera zestaw poprawek do Kodeksu Karnego. Terapia konwersyjna to kontrowersyjna praktyka, której mogą być poddawane osoby LGBTQ w celu zmiany ich orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i sposobu wyrażania swojej płciowości, tak by zaakceptowali swoją biologiczną płeć i heteroseksualizm.

Istnieją dowody na nieskuteczność takich praktyk, podkreśla minister różnorodności, inkluzyjności i młodzieży, Bardish Chagger. Taka terapia jest destrukcyjna, szkodliwa i nie powinna być praktykowana.

Podczas kampanii wyborczej w 2019 roku partia liberalna obiecywała zmiany w swojej polityce podkreślają, że terapia konwersyjna nie ma żadnych podstaw naukowych. Podkreślała, że na zmianach przede wszystkim skorzystają nieletni.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jak dotąd tylko Nowa Szkocja, Manitoba i Ontario poczyniły kroki w kierunku usunięcia terapii konwersyjnej ze swoich systemów opieki medycznej. Ponadto terapię zablokowały Vancouver, Calgary i Edmonton.

Ustawa została przedstawiona prawie rok po petycji, którą podpisało 18 000 osób domagających się delegalizacji terapii. W tamtym czasie rząd federalny stwierdził, że takie rzeczy leżą w gestii prowincji.

Przeciwko terapii wypowiadają się WHO i Canadian Psychological Association. Zmian w Kodeksie Karnym żądają również organizacje LGBTQ. Reformie sprzeciwiają się z kolei grupy religijne. Campagne Québec-Vie tłumaczy, że jakim prawem rząd pozbawia prawa do zmiany swojej orientacji seksualnej osoby, które źle się czują z doświadczanymi dylematami.

Partie opozycyjne w Izbie Gmin są otwarte na rządową inicjatywę.