Tymczasowy zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski, przywrócenie granic z Unią Europejską, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób – to najnowsze obostrzenia, o których poinformował w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego, co pozwala nakładać ograniczenia pomocne w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Restauracje i bary będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos lub z dostawą. Zamknięte będą galerie handlowe z wyjątkiem mieszczących się w nich sklepów spożywczych, aptek czy pralni.

– Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów – poinformował Mateusz Morawiecki.

Rząd polski nie kryje, że zamierza „w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi, gdyż to zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa”. Jak mówił premier: „nie chcemy, aby koronawirus napływał do nas znowu dużymi falami”.

Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami, Polacy znajdujący się poza ojczyzną, po powrocie do kraju zostaną zarejestrowani, przebadani i skierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę codziennie. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone. To skutek czasowego zamknięcia granic dla cudzoziemców. Obostrzenia te nie dotyczą: małżonków i dzieci obywateli polskich, posiadaczy Kart Polaka oraz osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Mateusz Morawiecki zaprzeczył, jakoby planowano zamykanie miast i ulic. Zaznaczył, że nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości.

– Od soboty ograniczamy działalność galerii handlowych. Czynne jednak pozostaną w nich sklepy spożywcze, apteki, pralnie czy drogerie. Zdecydowaliśmy o tymczasowym działaniu innych sklepów w galeriach handlowych – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Podjęliśmy jeszcze decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, pubów, barów, klubów, kasyn i innych miejsc rozrywki – dodał.

Inaczej działać będą teraz restauracje, kawiarnie i bary. Nie będą w nich mogli przebywać klienci. Placówki te jednak mogą dostarczać jedzenie na wynos lub z dowozem. Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte.

Rząd zdecydował także o wprowadzenie „zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, o charakterze publicznym, państwowym i religijnym”. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu. Zamknięto także siłownie, baseny, kluby taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.