Przyjmowanie leków przeciwzapalnych może być czynnikiem wspierającym infekcję” u osób z Covid-19 (choroba wywołana przez SARS-CoV-2), ostrzegł w sobotę 14 marca minister zdrowia Francji Olivier Véran na swoim koncie na Twitterze .

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych (ibuprofen, kortyzon itp.) może być czynnikiem nasilającym infekcję. Jeśli masz gorączkę, weź paracetamol (acetaminophen) Tylenol. Jeśli masz już leki przeciwzapalne lub masz wątpliwości, poproś lekarza o radę  – stwierdza minister w swoim komunikacie.

Ibuprofen, sprzedawany pod tą nazwą i różnymi nazwami handlowymi (takimi jak Advil i Nurofen), jest częścią rodziny niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), leków, które mogą pogorszyć już istniejące infekcje, z dużymi możliwymi powikłaniami. Kilku lekarzy podawało przypadki młodych pacjentów z Covid-19 i bez chorób towarzyszących, którzy znajdują się w poważnym stanie po zażyciu ibuprofenu na gorączkę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Z tego powodu NLPZ nie są już sprzedawane samoobsługowo we francuskich aptekach od 15 stycznia 2020 r., po ostrzeżeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM). To samo dotyczy leków zawierających paracetamol (Doliprane, Efferalgan itp.), które przyjmowane w zbyt dużych dawkach mogą same w sobie powodować poważne uszkodzenie wątroby, czasem nawet śmiertelne.

 


za https://www.archyde.com/against-covid-19-the-minister-of-health-recommends-not-to-take-ibuprofen/