W związku z możliwym szybkim rozwojem koronawirusa kilkanaście obiektów należących do jednostek wojskowych na terenie całego kraju przystosowywanych jest na potrzeby przyjęcia osób objętych kwarantanną — czytamy w Defence24.pl.

Decyzja rządu o przymusowej kwarantannie dla tysięcy Polaków powracających zza granicy oznacza duże wyzwanie logistyczne. Oprócz Straży Granicznej i innych służb podległych MSWiA zadania te mają wspierać żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Chodzi o zabezpieczenie wykonywania i egzekwowania wdrożonych działań takich jak wznowienie i wzmocnienie kontroli granicznych, zakaz wjazdu dla cudzoziemców czy objęcie kwarantanną Polaków wracających zza granicy.

Wybrane jednostki wojskowe na terenie kraju rozpoczęły intensywne prace nad wydzieleniem części infrastruktury na miejsce przeznaczone do prowadzenia kwarantanny i leczenia chorych. Rozpoczęto także przygotowania do postawienia szpitali polowych przeznaczonych do diagnozowania i hospitalizacji osób zarażonych koronawirusem, które będą obsadzane przez personel wojskowej służby zdrowia.

Na poziomie każdego województwa zostały uruchomione specjalne Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe (WZZ), które otrzymały jako wsparcie w realizacji swoich działań, jedną kompanię lekkiej piechoty z lokalnych brygad OT. Dowództwo WOT powołało 24-godzinne Centrum Operacyjne, które koordynuje zadania wykonywane przez tę formację.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na terenie całego kraju terytorialsi objęli także opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Dodatkowo planuje się, że mają także dostarczać żywność dla osób objętych kwarantanną domową.