Minister zdrowia Patty Hajdu oświadczyła, że rozważa sankcje karne dla  podróżnych, którzy nie stosują się do zaleceń rządu, by izolować się po powrocie do domu z zagranicy.

„Wykorzystamy wszystkie środki na poziomie federalnym, aby zapewnić podporządkowanie się ludzi tym nakazom … w tym kary pieniężne, a także zarzuty kryminalne” powiedziała Hajdu podczas codziennego briefingu.

„Kiedy mówimy, że musisz pozostać w domu przez 14 dni, oznacza to, że zostajesz w domu przez 14 dni,  a nie chodzisz po zakupy spożywcze; nie odwiedzasz sąsiadów lub przyjaciół. Bez wyjątków. ”

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ustawa o kwarantannie, zaktualizowana w 2005 roku po epidemii SARS, daje federalnemu Ministrowi Zdrowia uprawnienia do wyznaczenia stref kwarantanny i  wprowadzenie  kar więzienia, dla tych którzy łamią nakaz kwarantanny.

Jeśli wyznaczony funkcjonariusz nabierze przekonania, że ​​dana osoba unika  izolacji, może zwrócić się o aresztowanie  i poddanie  kwarantannie.

Premier Justin Trudeau zapowiedział, że od poniedziałku do środy WestJet będzie realizował ponad 30 lotów , aby sprowadzić do kraju Kanadyjczyków, którzy utknęli za granicą.

Trudeau powiedział, że na mocy ustawy o sytuacjach kryzysowych istnieje możliwość mocniejsze środków ograniczających na poziomie federalnym, ale na razie Ottawa współpracuje z prowincjami, które same ograniczają ruch ludzi.

W niedzielę rano Nowa Szkocja ogłosiła stan wyjątkowy   ograniczając możliwość spotkań do nie więcej niż pięciu osób.

Premier Stephen McNeil powiedział, że podjął taką decyzję po tym, jak ludzie w rażący sposób ignorowali apele o dystans społeczny.

Policja w tej prowincji może obecnie wystawiać mandaty dla osób, które nie przestrzegają nakazów samoizolacji i dystansu  społecznego.

W piątek policja w Quebec City aresztowała kobietę, która uzyskała wynik pozytywny testu na koronawirusa po tym, jak poszła na spacer, naruszając nakaz kwarantanny.