Elon Musk obiecał dostarczyć do Nowego Jorku setki wentylatorów, które pomogą zaspokoić popyt związany z rosnącą epidemią koronawirusa.

Dyrektor naczelny Tesli powiedział, że pierwsza partia podarowanych maszyn zostanie dostarczona później w piątek.

Wentylatory zostały zakupione od producentów zatwierdzonych przez rząd USA w Chinach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio podziękował panu Muskowi na Twitterze, pisząc: „Jesteśmy głęboko wdzięczni”.

„Potrzebujemy każdego respiratora, który możemy zdobyć w ciągu najbliższych kilku tygodni, aby uratować życie” – napisał na Twitterze .

Wentylatory zostaną przekazane na rzecz szpitali w Nowym Jorku i w całym stanie Nowy Jork.

Nowy Jork ma największą liczbę przypadków Covid-19 w Stanach Zjednoczonych. W piątek gubernator powiedział, że 519 osób w stanie zmarło z powodu tej choroby.

W czwartek USA oficjalnie stały się krajem z najbardziej potwierdzonymi przypadkami Covid-19 na świecie.

Respiratory są potrzebne, ponieważ wirus atakuje płuca. Pacjenci z objawami  często potrzebują respiratorów do oddychania. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo powiedział, że państwo potrzebuje 30 000 wentylatorów, aby przygotować się na szczyt epidemii.

Pan Musk kupił w ubiegłym tygodniu 1255 wentylatorów od trzech producentów w Chinach – ResMed, Philips i Medtronic. Powiedział, że jego firma rozdaje wszystkie swoje wentylatory „bez względu na to, czy je kupimy, czy zbudujemy”.

Na początku tego miesiąca Musk zobowiązał się ponownie otworzyć gigafabrykat Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork – który produkuje ogniwa słoneczne – i zmienić przeznaczenie na produkcję dodatkowych respiratorów.

 

Te darowizny wydają się oznaczać zwrot w poglądach  Muska na koronawirusa. Na początku marca pisał na Twitterze, że panika związana z koronawirusem jest „głupia”. W innym tweecie zasugerował, że dzieci są „zasadniczo odporne” na wirusa – co jest nieprawdą.