Premier Justin Trudeau ogłosił plan mobilizacji przemysłu do walki z pandemią COVID-19. W ramach planu rząd federalny przeznaczy 2 miliardy dolarów na testy diagnostyczne i zakup respiratorów i środków ochrony indywidualnej, w tym w zakupy hurtowe dla terytoriów i prowincji. Kanadyjska agencja zdrowi apublicznego otrzyman 1,5 miliarda w bieżącym roku fiskalnym i 500 milionów w przyszłym.

20 marca Ottawa wezwała kanadyjskich przedsiębiorców i producentów do pomocy przy dostarczaniu artykułów medycznych. Od tamtego czasu rząd rozmawiał bezpośrednio z ponad 3000 firm. Zawarł umowy na zakup m.in. 1500 przenośnych respiratorów, ponad 157 milionów maseczek i zestawów do szybkich testów od Thornhill Medical, Medicom i Spartan Bioscience. Ponadto podpisał listy intencyjne z pięcioma firmami – Precision Biomonitoring (firma biotechnologiczna, która opracowuje testy na koronawirusa), Fluid Energy Group Ltd. (środki dezynfekcyjne), Irving Oil (zmiany na linii produkcyjnej, by umożliwić pakowanie środka do dezynfekcji rąk), Calko Group (odzież ochronna dla przemysłu) i Stanfield’s (przestawienie produkcji ze zwykłej odzieży na odzież dla pracowników służb medycznych).

Ponadto na apel rządu odpowiedziały też przedsiębiorstwa gotowe do wprowadzenia zmian na liniach produkcyjnych, zwiększenia produkcji oraz zbierania i przekazywania dalej istniejącego sprzętu. M.in. Magna, General Motors, Toyota Motor Manufacturing Canada, Ford, Linamar, Shell, Suncor, Alibaba Group i Home Depot przekazały pracownikom służby zdrowia środki ochrony osobistej i dezynfekujące.

Canada Goose ma wprowadzić zmiany na liniach produkcyjnych w Toronto i Winnipegu, General Electric Healthcare już dwukrotnie zwiększyło możliwości produkcji respiratorów.

Dodatkowo 50 milionów dolarów mają otrzymać członkowie Next Generation Manufacturing Supercluster na rozwój nowych technologii i produktów medycznych, w tym również nowych testów, leków, szczepionek, metod leczenia objawowego, sprzętu medycznego i środków dezynfekujących.