Szanowni Państwo,
W związku z zaistniałą sytuacją, aby choć trochę umilić Państwu czas ograniczonej mobilności i spotkań towarzyskich, Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich Jan Lubomirski – Lanckoroński podjął decyzję o przedpremierowym udostępnieniem graczom gry The Crown – Korona Rzeczpospolitej, w którą można zagrać za darmo.

https://thecrowngame.com/

Jest to pierwsza gra przeglądarkowa typu MMO – RPG która została w pełni osadzona w realiach nowożytnej Rzeczpospolitej. Pomysłodawca – Jan Lubomirski – Lanckoroński, od dwóch lat osobiście nadzoruje postępy i prace nad grą.

Na czym właściwie polega The Crown – Korona Rzeczpospolitej? Każdy, kto założy sobie konto w the Crown – Korona Rzeczpospolitej ma do wyboru kilka narodowości postaci, między innymi: Koroniarza, Litwina, Kozaka. Gracze będą mieli wiele zadań i możliwości takich jak: stawianie budynków, realizowanie questów, pojedynki, czy obrona Ojczyzny podczas cotygodniowych wyzwań. Na bieżąco będą prowadzone rankingi graczy, co pozwoli by jeden z nich – najsilniejszy – zasiadł na tronie Rzeczpospolitej. Gra jest skonstruowana tak, by każda decyzja podejmowana przez gracza miała znaczenie strategiczne i wpływała na jego dalsze losy.

Nasza gra ma liczne walory edukacyjne, które spotkały się z pozytywnym odbiorem instytucji państwowych, czego świadectwem jest uzyskanie patronatu Programu „Niepodległa”. Patronatu udzieliło nam również Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Każdy gracz będzie otrzymywał powiadomienia o aktualnych wydarzeniach historycznych z Rzeczpospolitej i ze świata. Znaczna część ciekawostek jest opatrzona grafikami nawiązującymi do danego wydarzenia, co ma na celu zwrócenie uwagi gracza, jak i też zapewnia mu obcowanie ze sztuką. Poza tym poznaje realia dawnej Rzeczpospolitej, mapę kraju z najważniejszymi miastami jak też język, zawierający wiele staropolskich archaizmów. Czas gry dodatkowo będzie umilała muzyka przypominająca dworską, barokową melodię. Ogromnym walorem oraz jedną z największych atrakcji gry jest możliwość (a nawet konieczność) spotkania z bohaterami Trylogii Henryka Sienkiewicza. W wykonaniu wielu zadań nieoceniona może okazać się pomoc Pana Zagłoby. Gracz będzie mógł poznać także Longinusa Podbipiętę czy walecznego rycerza Michała Wołodyjowskiego. Stanie także przed zadaniem uwolnienia porwanej przez Kozaków szlachcianki. Spotka wówczas na swej drodze samego Bohuna i Chmielnickiego. Co więcej, w naszą produkcję zaangażował się prawdziwy Kmicic! Nasz Skarb Narodowy, Pan Daniel Olbrychski, znanyz wielu świetnych ról w filmach historycznych, zgodził się użyczyć swojego głosu w grze The Crown – Korona Rzeczpospolitej. To właśnie Pan Daniel ożywił tak istotną dla naszej literatury postać Kmicica, która również pojawi się w naszej grze i będzie bardzo istotna dla całej fabuły.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pomimo wcześniejszego terminu udostępnienia gry, do czego skłoniła nas aktualna sytuacja, udało nam się planowo przeprowadzić nagrania z Panem Danielem. Głos tego wybitnego aktora będzie można usłyszeć już w momencie rozpoczęcia przygody z naszą grą. Nagraliśmy tekst wprowadzenia historycznego, oraz wiele innych, które pojawiać się będą wraz z kolejnymi poziomami, questami czy spotkanymi postaciami.
Liczymy, że uczestnictwo aktora takiej rangi przysłuży się do poszerzania i popularyzacji wiedzy historycznej.
Mamy nadzieję, że The Crown – Korona Rzeczpospolitej zainspiruje wielu, szczególnie młodych odbiorców, do pogłębienia wiedzy historycznej, zapoznania się z wielkimi bitwami XVII wieku, sylwetkami królów o dowódców, a może nawet do przeczytania Trylogii sienkiewiczowskiej! Czas domowej kwarantanny niewątpliwie sprzyja nadrobieniu literackich i filmowych zaległości. Mamy zatem nadzieję, że The Crown – Korona Rzeczpospolitej stanie się kolejną ciekawą alternatywą na owocne spędzenie czasu w domu. Gracze będą mieli wiele możliwość komunikowania się miedzy sobą, ogólne forum, czat główny dla wszystkich graczy i czaty indywidualne dla 2 użytkowników. Liczymy że możliwość nawiązywania kontaktów i zawierania znajomości dzięki grze okaże się jej dodatkowym atutem.

Obecna przedpremiera jest skierowana wyłącznie do osób posługujących się językiem polskim, w którym powstała pierwsza wersja gry. Docelowo przetłumaczymy ją na język angielski, ukraiński i turecki. Celem jest, aby dotarła do narodów dawnej Rzeczpospolitej, a więc do Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Łotyszy. Pojawiło się tez niemałe zainteresowanie ze strony tureckich internautów. Jest to dla nas bardzo pozytywny sygnał i motywacja ku przygotowaniu wersji tureckojęzycznej. Tym samym uda nam się wyjść z misją popularyzacji historii i dziedzictwa Rzeczpospolitej daleko poza jej historyczne granice.

Zespół Fundacji Książąt Lubomirskich