Prowincja Ontario uzyskała informacje, że transport masek N95 z USA zatrzymany na granicy dostał jednak zezwolenie eksportowe. Wcześniej prezydent Trump wstrzymał eksport towarów firmy 3M do Kanady. Również producent kanadyjski uzyskał zatwierdzenie  Health Canada do produkcji podobnych masek.

Wiadomość nadeszła kilka godzin po tym, jak premier Ontario Doug Ford poinformował, że  prowincja ma dla pracowników służby zdrowia  zapas tylko na tydzień

Prowincja zamówiła ponad 3 miliony masek N95 od producenta 3M. Przesyłka  500 000 powinna była dotrzeć w weekend, ale została wstrzymana po tym, jak prezydent Donald Trump powołał się na Ustawę o produkcji obronnej.

Jak podają źródła,  lobbing  Forda i rządu federalnego, a w szczególności wicepremier Chrystii Freeland, pomógł w odblokowaniu przesyłki.

Przedsiębiorstwo kanadyjskie Woodbridge Group,   z 67 fabrykami na całym świecie, uzyskało zgodę od Health Canada na produkcję masek w dwóch zakładach, w których zwykle produkuje   części samochodowe.

Produkcja rozpocznie się natychmiast. Firma powinna być w stanie wyprodukować 1 milion masek tygodniowo, a wkrótce zwiększyć   do 4 milionów tygodniowo.