Wystąpienie Roberta Bąkiewicza na forum polskiego Sejmu podczas pierwszego czytania ustawy obywatelskiej “Stop447” – transkrypt

Pani Marszałek, Wysoka Izbo,

Na początku chciałbym odnieść się do wystąpień posłów lewicy, tylko wyciągnę sobie kajecik, żebym sobie przypomniał nazwiska tych panów i pań;  pan Koneczny, pani Szejna. Panu Konecznemu chciałbym odpowiedzieć: Jestem z tej organizacji, której szef umarł w Auschwitz za pomaganie Żydom. (Jan Mosdorf – przyp.red.)

Pan się mnie pyta, czy nie wstyd mi za moją przeszłość, to ja pytam się pana czy panu nie jest wstyd za pana przeszłość? To jest jedna rzecz, kolejna rzecz odnosi się do tego, co powiedział pan poseł Mularczyk.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ta ustawa oczywiście bezpośrednio nie jest dla nas zagrożeniem, ale my znamy już te procedury, które przechodziły amerykański Kongres, które dotyczyły, na przykład, wcześniej Szwajcarii. Wszyscy dokładnie wiemy, że Szwajcaria w latach dziewięćdziesiątych zapłaciła prawie 2 mld dol. Wyciągnięte przez hochsztaplerów, oszustów i ludzi, którzy na tym żerują.

Przychodząc dzisiaj tutaj, zastanawiałem się, czy wy, posłowie, macie sumienia, bo na ulicy, a ja przyszedłem z ulicy, mówią że nie macie sumień. Ja chciałbym uwierzyć w to, że jednakże te sumienia macie.

Posłowie Lewicy mówią o tym, że są w tej chwili  zabierane  inne kamienice. Są – to znaczy, że jeśli ktoś kradnie to ma kraść jeszcze bardziej?

Chciałbym wam powiedzieć, że Mike Pompeo w 2019 roku mówił tutaj, nauczał pana Ministra Spraw Zagranicznych, pana Jacka Czaputowicza, o tym że musimy dostosować własne prawo, do restytucji tego mienia.

W 2018 r. był wysłany list 59 senatorów do polskiego premiera, o tym, że mamy dostosować prawo do oddania mienia bezdziedzicznego; do oddania mienia, które nikomu się nie należy; mienia, które jest po zmarłych obywatelach polskich – mamy oddawać je amerykańskim obywatelem? Przecież to jest jakiś absurd!

Pytanie do was wszystkich, Panie, Panowie, czy wy zawsze udajecie, że nie widzicie tego problemu? Czy wy zawsze mówicie o tym, że jak ktoś wam pluje w twarz, to że deszcz pada? Nasza Ojczyzna jest naprawdę zagrożona. Te żądania i te roszczenia organizacji żydowskich są naprawdę niebezpieczne i wy zdajecie sobie dokładnie z tego sprawę. Dlatego, pan Jarosław Kaczyński i pan premier Morawiecki mówili w maju 2019 roku, że nie zapłacą ani złotówki. Tylko że to nie jest prawem.

Tak samo i posłowie Koalicji Obywatelskiej o tym dokładnie wiedzą; o tym przecież mówił prezydent Komorowski, jak donosi Wikileaks, że miał przehandlować polskie lasy za te roszczenia, były prowadzone negocjacje również, które prowadził pan Jarosław Kaczyński w 2009 r. z ambasadą Stanów Zjednoczonych.

Mówiła Georgette Mosbacher, ambasador w Polsce, że mamy tę sprawę rozwiązać; mówiła wcześniej pani ambasador Anna Azari, która mówiła o tym, że jesteśmy współodpowiedzialni za Holocaust i za mordowanie Żydów.

Wy mówicie o tym. że przez tę ustawę stracimy dobrą opinię na świecie. W jakim świecie wy żyjecie? Nie rozumiecie, że cały świat postrzega nas jako bandytów, jako ludzi, którzy mordowali Żydów w trakcie II wojny światowej? Wszyscy Polacy, którzy się orientują chociaż trochę, chociaż trochę interesują się polityką, zdają sobie dokładnie z tego sprawę.

Kilka lat temu dokonano badań, wśród amerykańskich studentów, zapytano się i kto mordował Żydów w trakcie tak zwanego Holocaustu. Odpowiedź była jednoznaczna; że robili to bliżej nieokreśleni “naziści” i Polacy.

Jeśli dzisiaj, polski Sejm, polski parlament naprawdę nie podejmie rzeczowych działań w obronie przed tymi roszczeniami, które są naprawdę niebezpieczne, straci szansę do tego, żeby się przed tym realnie bronić.

To jest test na waszą polskość, to jest test na wasze sumienia, to jest test na to, czy myślicie o Polsce, czy myślicie pod presją innych państw, innych mocarstw.

To nie jest ustawa Konfederacji, to nie jest ustawa polityczna, tak jak próbujecie nam to zarzucić, to jest ustawa zwykłych obywateli; ludzi, którzy się martwią o swoje domy, o swój dobytek i o swoją przyszłość.

Dlatego proszę państwa o przyjęcie tej ustawy