Rząd federalny wprowadza nowe zasady, zgodnie z którymi wszyscy pasażerowie linii lotniczych muszą nosić na pokładzie samolotu maski zakrywające nos i usta..

Minister transportu Marc Garneau ogłosił w piątek pakiet nowych środków, które będą wymagać noszenia masek na wszystkich kanadyjskich punktach kontrolnych, ilekroć utrzymanie odległości dwóch metrów od innych nie jest możliwe.

Podróżni będą musieli nosić maski, ilekroć nie mogą fizycznie zdystansować się od innych, lub też na polecenie członka personelu linii lotniczej lub urzędnika zdrowia publicznego.

Nowe wytyczne wymagają również, aby osoby podróżujące na łodziach, statkach, pociągach lub pojazdach samochodowych dobrowolnie nosiły niemedyczne maski, gdy fizyczna odległość nie jest możliwa.

Jedynymi wyjątkami od nowych zasad, które wejdą w życie 20 kwietnia w południe, są dzieci w wieku poniżej dwóch lat i niektóre osoby niepełnosprawne.

Pasażerowie lotniczy wykazujący objawy COVID-19 nie będą wpuszczani na pokład samolotu bez względu na to, czy mają maskę.

 

Początkowo władze kanadyjskie wzywały, by nie nosić niemedycznych masek, ponieważ utrzymywanie fizycznej odległości od innych osób uważano za wystarczające, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Biuro Garneau powiedziało, że zmieniły się  naukowe zalecenia dotyczące masek, a także zmieniają się zasady.

Rząd federalny utrzymuje, że noszenie masek nie zastępuje utrzymywania dwumetrowej fizycznej odległości od innych osób, regularnego mycia rąk i pozostawania w domu, gdy tylko jest to możliwe.

Maski niemedyczne zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa przez osoby noszące je.