Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela w niedzielę potępiło nowy egipski serial telewizyjny, którego akcja rozgrywa się w 2120 roku, a fabuła przewiduje zniszczenie państwa żydowskiego, a także rozpad Stanów Zjednoczonych.

W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych napisano, że serial „jest całkowicie niedopuszczalny, zwłaszcza że oba państwa mają traktat pokojowy przez ostatnie 41 lat”.

Izrael i Egipt ściśle współpracowały w kwestiach bezpieczeństwa od czasu traktatu z 1979 r., Szczególnie w pobliżu wspólnej granicy na Półwyspie Synaj, wspólnie podejmując wysiłki przeciwko islamskim dżihadystom. Jednak opinia publiczna w Egipcie w dużej mierze sprzeciwiała się normalizacji stosunków z Izraelem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Egipski serial „El-Nehaya” – po arabsku „Koniec” – opowiada o inżynierze IT żyjącym w dystopijnej przyszłości zdominowanej przez klony cyborga. Jest to jedna z wielu   telenoweli emitowanych każdej nocy podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan, który rozpoczął się w zeszłym tygodniu.

W pierwszym odcinku nauczyciel opowiada klasie uczniów o „wojnie o wyzwolenie Jerozolimy”, która, jak mówi, miała miejsce mniej niż 100 lat po założeniu Izraela w 1948 r. Nauczyciel mówi, że Żydzi w Izraela „uciekli i wrócili do swoich krajów pochodzenia ”w Europie.

Pokazana jest także holograficzna mapa podzielonych Stanów Zjednoczonych, z nauczycielem mówiącym, że „Ameryka była głównym zwolennikiem państwa syjonistycznego”.

Rząd egipski nie otrzymał natychmiastowego komentarza.
Serial produkuje Synergy, jedna z największych egipskich firm produkcyjnych, która ma silne powiązania z rządem prezydenta Abdela-Fattaha el-Sissi. Serial emitowany jest w sieci telewizyjnej ON, której właścicielem jest prorządowa firma.

 

Autor serialu, Amr Samir Atif, powiedział The Associated Press, że zniszczenie Izraela „jest możliwe w przyszłości przy braku prawdziwego pokoju i prawdziwej stabilności w regionie. … Pokój powinien opierać się na sprawiedliwości ”.