Dzień Polonii, rozmawiamy z Konsulem Generalnym w Toronto Krzysztofem Grzelczykiem

Z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi konsul generalny RP w Toronto w imieniu państwa polskiego podziękował Polonii za jej patriotyzm, utrzymanie i kultywowanie polskości oraz pomoc Polakom w Ojczyźnie.

Mówił, że wsparcie to sięga kilkuset lat, nie ograniczało się wyłącznie do spraw materialnych, lecz miało również postać daniny krwi, a w przypadku jego pokolenia, było bardzo wydatne w czasach stanu wojennego w Polsce.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przypomniał też że można rejestrować się do wyborów prezydenckich w Polsce, telefonicznie i internetowo, choć nie ma jeszcze rozstrzygnięcia ustawowego co do przeprowadzenia wyborów. W związku z Dniem Flagi w konsulacie odsłonięto maszt flagowy od strony jeziora, ufundowany przez mieszkającą w Kanadzie p. Gumienik. W uroczystości wziął udział były radny Kris Korwin-Kuczyński

***

  W związku ze świętem Flagi Polskiej w konsulacie generalnym RP w Toronto odbyła się 2 maja 2020 uroczystość podniesienia flagi na nowym maszcie ufundowanym przez p. Gumienik, a stojącym od strony jeziora.

Goniec: Panie Konsulu, Dzień Flagi, Dzień Polonii, więc zanim zapytam o to, co najważniejsze, czyli o wybory w Polsce, zapytam o stosunki między Polonią, a Polską; Pan tutaj już jest kilka lat, co Pana cieszy, co pana martwi i gdzie są największe problemy? – tak bym to podzielił.

Konsul Krzysztof Grzelczyk: Dzisiaj jest święto Polonii i Polaków za Granicą – wolałbym nie mówić o problemach, bo jest naprawdę wiele spraw, które nas łączą.

W Polsce pamiętamy o tym że 1/3 naszego narodu żyje poza granicami kraju i stąd to święto; święto, które zostało ogłoszone po to, żeby podziękować Polakom za granicą za to wszystko co dla Polski zrobili.

Akurat tak się składa że tu, gdzie teraz jestem, w Kanadzie, Polonia jest bardzo liczna, prężna od lat wiele dla Polski robi, możemy sięgać do czasów naprawdę dawnych, czyli: I wojna światowa, II wojna światowa, gdzie tutaj ochotnicy zgłaszali się do wojska polskiego.

Bo gdy mówimy o pomocy to zwykle mamy na myśli tę w ostatnich latach, a Polonia pokazywała przez stulecia, że jest nawet gotowa przelewać krew za Polskę tak przecież daleko oddaloną od miejsca, gdzie żyje. Za to wszystko dzisiaj szczególnie Polonii dziękujemy.

        – Co można byłoby zrobić lepiej; czego by Pan oczekiwał, co można byłoby poprawić?

–  Teraz mamy akurat taki szczególny czas, gdzie te nasze kontakty są osłabione, siłą rzeczy nie spotykamy się bezpośrednio, nie odbywają się, żadne uroczystości polonijne. Nawet w kościołach się nie spotykamy. Pozostało nam kontaktowanie się za pomocą nowoczesnych urządzeń sieci internetowej i zachęcam żeby właśnie korzystać z tych innych możliwości, żeby nie ustawać w aktywności w podtrzymywaniu naszej kultury, języka, to wszystko jest ważne na co dzień i będzie procentowało wtedy, kiedy wrócimy do normalnych relacji.

        – Dzisiaj przy okazji święta, jest uroczystość podniesienia flagi na nowym maszcie od jeziora; widzimy flagi od ulicy.

– Tak się składa, że nasz konsulat jest położony naprawdę w ładnym miejscu, bezpośrednio przy jeziorze Ontario i dobrze, że będziemy również widoczni od tamtej strony, gdzie przecież wielu żeglarzy się pojawia; widać, że to jest kawałek Polski. Chciałbym dodać, że ten maszt zawdzięczamy przedstawicielom Polonii, konkretnie pani Danuta Gumienik jest fundatorem masztu. Dziękuję bardzo za taki gest. Nam pozostało tylko dołączyć do tego odpowiednich rozmiarów flagę, bo maszt jest wysoki i ma 9 m wysokości, tak że ta flaga będzie widoczna z daleka.

        – W takim razie temat wyborów, można się rejestrować?

– Można się rejestrować już od około 10 dni prowadzimy rejestrację.

        – Przez internet i jak jeszcze?

– Polecam przez internet, bo wtedy rejestrujący też widzi od razu, że skutecznie się zarejestrował. Jest to przede wszystkim szybciej, można też telefonicznie ale może się zdarzyć że telefon jest zajęty. Można e-mailowo, można osobiście, ale też nie polecamy, ponieważ urząd jest zamknięty, przyjmujemy interesantów tylko w ważnych sprawach po uprzednim umówieniu się. Więc akurat ta forma jest trochę utrudniona. Dlatego zachęcam do rejestrowania się on-line.

        – Jeżeli już się zarejestrujemy to na co możemy mieć nadzieję w dniu wyborów? Czy to będzie pakiet korespondencyjny, czy to będzie osobiste głosowanie, jak Pan to widzi? Czy jest w ogóle możliwość przeprowadzenia osobistego głosowania w obecnych warunkach?        

– Znamy wszyscy ograniczenia, jakie są w Kanadzie w tej chwili, czyli do 30 maja nie możemy zorganizować bezpośrednich wyborów w urzędzie, tutaj w Kanadzie te przepisy obowiązują na razie do 30 maja, więc to też trochę zależy od strony kanadyjskiej, ale pamiętajmy, że w Polsce trwa w tej chwili proces legislacyjny nowa ustawa wróci najpóźniej 6 maja z Senatu i według tamtej ustawy będzie możliwe głosowanie korespondencyjne i właśnie na to liczę, bo to umożliwi Polonii naprawdę praktycznie w nieograniczonym zakresie wzięcie udziału w wyborach.

I to jest też pytanie o datę, bo również data może się zmienić, więc my na dzisiaj zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem prowadzimy rejestrację.

Konsulat będzie wysyłał te pakiety, głosujący będą odsyłali do konsulatu, tutaj są już powołane dwie komisje, które będą te głosy liczyć.

        – Panie Konsulu dziękuję bardzo i w związku ze świętami wszystkiego najlepszego; żebyśmy byli jednym narodem ponad granicami, i żeby było jak najmniej uprzedzeń i stereotypów z jednej i z drugiej strony.

– Naturalnie. Wszystkiego dobrego dla Polonii. Trzymajmy się razem.