Premier Justin Trudeau jest współorganizatorem dużej konferencji ONZmającej na celu opracowanie skoordynowanej globalnej reakcji w celu złagodzenia   skutków społecznych i gospodarczych pandemii COVID-19.

Trudeau jest współgospodarzem czterogodzinnej wirtualnej konferencji z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i jamajskim premierem Andrew Holnessem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Uczestniczy w nim ponad 50 szefów państw i rządów, w tym niemiecka kanclerz Angela Merkel i francuski prezydent Emmanuel Macron, a także przedstawiciele Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i sektora prywatnego.

Nieobecny prezydent USA Donald Trump, stwierdził że mądrzy przywódcy stawiają na pierwszym miejscu interesy własnych narodów.

„Musimy odpowiedzieć zjednoczeni i solidareno a kluczowym aspektem solidarności jest wsparcie finansowe” – mówi w oświadczeniu sekretarz  Antonio Guterres.

Trudeau uważa że „najlepszym sposobem na ożywienie naszego społeczeństwa i gospodarki jest współpraca w ramach globalnej społeczności”.

Trudeau przekonuje, że zapewnienie biedniejszym krajom pomocy dla przetrwania kryzysu jest nie tylko właściwą rzeczą, lecz leży w interesie Kanady.

„Kanadyjskie miejsca pracy i firmy zależą od stabilnych i wydajnych gospodarek w innych krajach, więc dla nas ważne jest, jak wszyscy przetrwają tę burzę”, powiedział we wtorek szef kanadyjskiego rządu.

Konferencja ma dotyczyć „sześciu pilnych obszarów działania” w celu zmobilizowania finansowania potrzebnego do globalnego ożywienia gospodarczego.

Te sześć obszarów obejmuje m.in.:

Zwiększenie płynności w światowej gospodarce i utrzymanie stabilności finansowej.

Zapobieganie nielegalnym operacjom finansowym na morzu i praniu pieniędzy

Dostosowanie polityki naprawczej do celów zrównoważonego rozwoju.