Chińscy studenci „nie powinni  w naszych szkołach szpiegować”, stwierdził sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie z Fox News „Traktujemy poważnie groźbę przybywających tutaj studentów, którzy mają głębokie powiązania z chińskim państwem” –
USA muszą działać przeciwko „tyranicznemu reżimowi” Chińskiej Partii Komunistycznej, a prezydent Trump jest gotowy podjąć to wyzwanie – dodał.
Pompeo odpowiadał na pytania dotyczące doniesień The New York Times, że USA planują cofnąć wizy chińskim studentom i badaczom, którzy mają bezpośrednie powiązania z chińskimi uniwersytetami związanymi z wojskiem tego kraju.

Na piątkowej konferencji prasowej rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian oskarżył administrację Trumpa o rasizm i „represje polityczne” wobec chińskich studentów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Komentarze Pompeo pojawiły się po tym, jak trzech amerykańskich ustawodawców zaproponowało w środę projekt ustawy, która zabraniałaby studentom z Chin kontynentalnych otrzymywania wiz na studiowanie przedmiotów STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) w Ameryce. Ograniczenie nie dotyczyłoby studentów z Tajwanu i Hongkongu.

„Chińska Partia Komunistyczna od dawna wykorzystuje amerykańskie uniwersytety do prowadzenia szpiegostwa w Stanach Zjednoczonych” – stwierdził republikański senator Tom Cotton, jeden ze sponsorów ustawy i znany krytyk Pekinu.
„Ustawa o bezpiecznym kampusie ochroni nasze bezpieczeństwo narodowe i zachowa integralność amerykańskich badań naukowych”.

 

za  South China Morning Post