Canada Revenue Agency uruchamia infolinię, na której można zgłaszać nadużycia i oszustwa związane z rządowymi programami pomocowymi otwartymi ze względu na COVID-19. Do National Leads Program można zgłaszać nieprawidłowości odnośnie pobierania Canada Emergency Response Benefit (CERB), Canada Emergency Student Benefit (CESB) i Canada Emergency Wage Subsidy (CEWS). Program służy także zbieraniu informacji o oszustwach podatkowych, takich jak deklarowanie niepełnego dochodu czy zakładanie fałszywych przedsiębiorstw tylko po to, by deklarować straty i zmniejszać należności podatkowe.

National Leads Centre prosi przede wszystkim o zgłaszanie przypadków pobierania zasiłków przez osoby, które nie kwalifikują się do wypłat albo nieprawidłowego wykorzystywania otrzymanych funduszy przez przedsiębiorców korzystających z subsydiowania płac. W zależności od programu może żądać przedstawienia szczegółowych dokumentów potwierdzających zatrudnienie i sytuację w pracy (CERB i CESB), status studenta (CESB) lub liczbę zatrudnianych pracowników i kwoty przeznaczone na wypłaty (CEWS).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dwa tygodnie temu Service Canada zidentyfikowało co najmniej 200 000 przypadków, gdy osoby otrzymały dwa razy wyższy CERB niż powinny. W przypadku wykrycia nieprawidłowości dana osoba będzie musiała zwrócić kwotę, która się jej nie należała. Jeśli nadużycia będą dotyczyć przedsiębiorców, którzy podrabiali dokumenty, to możliwe jest nałożenie kary w wysokości do 225 proc. otrzymanych wypłat.

Widać tu zasadniczą zmianę w podejściu rządu do wypłat. W połowie kwietnia z wewnętrznych dokumentów i wytycznych wynikało, że urzędnicy mieli przyjmować wnioski o CERB nawet, gdy podejrzewali oszustwo lub niekwalifikowalność aplikanta. Dwa tygodnie temu premier Justin Trudeau twierdził, że “99 proc. zasiłków trafia do Kanadyjczyków, którzy naprawdę ich potrzebują. Nawet jeśli przyjęliśmy 1-2 proc. nieprawidłowych wniosków, to zdecydowaliśmy, by przede wszystkim pomagać obywatelom, a nie rygorystycznie sprawdzać każdą aplikację”.