Kanadyjscy dyplomaci ostrzegają, że „podbój terytorialny” na Bliskim Wschodzie doprowadzi do katastrofy

Czterech ministrów  z czasów rządów Jeana Chretiena jest wśród 58 byłych kanadyjskich dyplomatów i polityków, którzy podpisali się pod listem wzywającym premiera Justina Trudeau i jego rząd do wykazania większego oporu wobec proponowanej izraelskiej aneksji dużej części okupowanego palestyńskiego terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu.

Wśród sygnatariuszy są byli ambasadorowie w Izraelu, którzy służyli zarówno pod rządami liberalnymi, jak i konserwatywnymi, a także wielu innych dyplomatów reprezentujących interesy Kanady na Bliskim Wschodzie.

„Piszemy  jako emerytowani kanadyjscy dyplomaci, dumni z historycznego zaangażowania Kanady w instytucje międzynarodowe i jej reputacji jako kraju wspierającego praworządność”, „Jak wwam wiadomo, premier Izraela Benjamin Netanjahu publicznie ogłosił zamiar„ aneksowania ”w nadchodzących tygodniach znacznej części terenu, który Kanada i społeczność międzynarodowa uznają za okupowane Terytorium Palestyńskie …

„Podbój terytorialny i aneksja są znane z tego, że przyczyniają się do fatalnych rezultatów: wojny, niestabilności politycznej, ruiny gospodarczej, systematycznej dyskryminacji i ludzkiego cierpienia”.

W odpowiedzi na e-mail CBC News z prośbą o komentarz rzecznik Global Affairs Canada, Adam Austen, napisałł: „Kanada jest głęboko zaangażowana w osiągnięcie kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie. Od dawna twierdzimy, że ten pokój można to osiągnąć jedynie poprzez bezpośrednie negocjacje między stronami. ”

I dodał: „Kanada jest bardzo zaniepokojona tym, że jednostronna aneksja przez Izrael będzie szkodliwa dla negocjacji pokojowych i sprzeczna z prawem międzynarodowym.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu   pomimo opozycji zamierza kontynuować swój plan, twierdząc, że leży to w interesie Izraela.

Izrael, powołując się na historyczne i religijne powiązania z ziemią, opisuje terytoria, które mają zostać przyłączone, jako „sporne”, a nie okupowane, i umieścił  tam wiele osad. Często twierdzi też, że Izrael potrzebuje Doliny Jordanu, aby mieć łatwiejsze do obrony  granice na wypadek wojny.

 

W swoim liście dawni dyplomaci przypominają Trudeau, że przejęcie terytorium przez podbój wojskowy jest nielegalne i że Rada Bezpieczeństwa ONZ ośmiokrotnie głosowała między 1967 a 2016 r., aby zakazać go w przypadku okupowanych terytoriów Zachodniego Brzegu.

„Jak zapewne wiecie, wielu naszych sojuszników wypowiedziało się przeciwko propozycji Izraela … Jako byli kanadyjscy dyplomaci, wzywamy was do ochrony dobrego imienia Kanady w społeczności międzynarodowej, wypowiadając się głośno i wyraźnie na ten temat”.

Pod listem widnieją sygnatury m.in. byłych ministrów spraw zagranicznych Kanady  Lloyda Axworthy i André Ouelleta, ministra sprawiedliwości z czasów Chretiena Alan Rocka, byłego ministra ds. obywatelstwa i imigracji Sergio Marchi i byłego ambasadora Kanady w Izraelu James Bartlemana

 

Inne  kraje, zwłaszcza  w Unii Europejskiej, już dawno głośno wypowiedziały swój sprzeciw wobec aneksji, nie było zaś stanowczego oświadczenia rządu Kanady, ani premiera, ani ministra spraw zagranicznych.

Ambasada Izraela wyraziła “rozczarowanie” z powodu listu

za CBC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here