Ustanowiony przez rząd program rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza do 2030 r. ma spowodować, że region ten będzie tak samo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym, jak regiony w Alpach włoskich czy austriackich – ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury odwiedził w sobotę Skawę na Podtatrzu, wieś, przez którą ma przebiegać jedna z najważniejszych inwestycji rządowego programu – nowa dwujezdniowa droga krajowa nr 7 łącząca Rabkę z z granicą państwa w Chyżnem.

Jak podkreślił Adamczyk podczas briefingu, ustanowienia przez Radę Ministrów we wtorek wieloletni program rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza do 2030 roku zakłada realizację wielu inwestycji drogowych i kolejowych dedykowanych temu regionowi.

Program jest też – wskazał minister infrastruktury – realizacją deklaracji złożonej przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem.

“Prezydent Andrzej Duda w Zakopanem potwierdził, że program dla Podtatrza musi powstać (…). Później były spotkania, wymieniliśmy uwagi również z samorządowcami i eksperci przygotowali program dla Podtatrza – kompleksowego rozwoju infrastruktury komunikacyjnej – kolejowej i drogowej, zarówno krajowej jak i samorządowej” – zaznaczył Adamczyk.

Według niego program gwarantuje do 2030 roku zrównoważony rozwój tego regionu. “Zrównoważony rozwój, który połączy potrzeby każdego samorządu, a także potrzeby krajowe, który pozwoli na to, aby Podtatrze czy Podhale było tak samo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym jak regiony w Alpach włoskich czy austriackich. Musimy zrobić wszystko, aby turyści wybierali nasze regiony, a nie omijali je w drodze w Alpy czy w jeszcze dalsze obszary” – podkreślił minister infrastruktury.

Zgodnie z założeniami rządu program ma poprawić dostęp do regionu Podtatrza, przy jednoczesnym zachowaniu jego walorów kulturowych i środowiskowych. W tym celu będzie modernizowana infrastruktura komunikacyjna oraz budowany system transportowy z wykorzystaniem niskoemisyjnego transportu zbiorowego.

Program obejmie teren dwóch powiatów: tatrzańskiego i nowotarskiego, wraz z gminami: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko, Biały Dunajec, Nowy Targ, miasto Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Spytkowice, Szaflary.

Program będzie koordynowany przez Forum Współpracy dla Podtatrza pod przewodnictwem przedstawicieli samorządu województwa małopolskiego z udziałem władz powiatowych i gminnych oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Główne cele programu to m.in. budowa i modernizacja linii kolejowych, budowa i modernizacja dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, w tym rond, łączników, dodatkowych pasów ruchu w sąsiedztwie kluczowych skrzyżowań w szczególności w celu likwidacji tzw. “wąskich gardeł”.

Przewidziano też, budowę przystanków kolejowych i autobusowych, wraz z pozostałą infrastrukturą dla podróżnych, budowa ścieżek rowerowych oraz infrastruktury dla obsługi rowerzystów czy rozwój infrastruktury paliw alternatywnych.

Zakłada się też zakup i wymianę taboru kolejowego i autobusowego, uwzględniając niskoemisyjność czy rozwój połączeń kolejowych, w szczególności Podhalańskiej Kolei Regionalnej.

Jak wskazał w sobotę minister Adamczyk, jednym z głównych przedsięwzięć programu będzie m.in. rozbudowa drogi krajowej nr 7 Rabka – Chyżne. Poprosił też samorządy wszystkich szczebli o wsparcie “tego kolejnego ważnego projektu dla południowej Polski”.

“Ta droga również już jest na deskach projektantów we wczesnej fazie przygotowania. Dzisiaj pracujemy nad korytarzem, nad przebiegiem tej drogi, w przyszłym roku zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a później już przetarg i budowa” – zapowiedział szef resortu infrastruktury.

Według wstępnych planów dla DK7 Rabka – Chyżne, będzie ona dwujezdniową drogą szybkiego ruchu o długości ok. 35 km. Prowadzić będzie do granicy ze Słowacją.

 

PAP