Mój przyjaciel, prezydent Andrzej Duda zrobił naprawdę fantastyczną pracę; wiem, że nadchodzą wybory, mam nadzieję, że odniesie sukces – powiedział prezydent USA Donald Trump.

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski, Trump stwierdził, że “wszyscy wiemy, jak wspaniałym i pięknym krajem jest Polska”. “To zaszczyt, że jest tu z nami mój przyjaciel pan prezydent Duda z Polski, który zrobił naprawdę fantastyczną pracę” – mówił Trump. “Wiem, że nadchodzą wybory, liczę na to, że odniesie on sukces” – powiedział prezydent USA.

Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację ws. pogłębiania współpracy obronnej i rozwoju polskiej energetyki jądrowej.


Podkreślono wielowiekową przyjaźń i partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach między Polską a USA oraz potwierdzono przywiązanie do wartości takich jak: demokracja, rządy prawa, swobody i wolności jednostek oraz wolna i sprawiedliwa dwustronna wymiana handlowa.

Polska i USA będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej także przez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych. Wyrażamy zadowolenie z rozpoczęcia nowego rozdziału we współpracy energetycznej przez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej

Polska Agencja Prasowa przekazała tymczasem w środę na Twitterze, że polski prezydent uważa inicjatywę fortu, za zbiór działań zwiększających obecność wojskową USA w Polsce.

Jak poinformowała w środę na Twitterze Polska Agencja Prasowa, „Fort Trump” nie powstanie jako fizyczna baza. Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy będzie to tylko zbiór działań amerykańskich wojsk w Polsce podczas kadencji Donalda Trumpa.

W podobnym tonie wypowiedziała się ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. „To mylące stwierdzenie – nazwa „Fort Trump” nigdy nie była rozważana. Uwaga prezydenta Trumpa skierowana jest na Wspólną Deklarację o Współpracy Obronnej, podpisaną przez obydwu prezydentów, która jest realizowana na bieżąco i zgodnie z harmonogramem. W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA” – poinformowała Mosbacher na Twitterze.

Internauci zarzucają urzędującemu prezydentowi kłamstwo. Twierdzą, że przynajmniej od 2018 roku władze polskie promowały Fort Trump jako bazę wojskową z amerykańskim personelem. Na dowód przedstawili również wypowiedzi samego prezydenta Dudy.

W ocenie prezydentów Polski i USA bezpieczeństwo energetyczne jest „tożsame z bezpieczeństwem narodowym”, dlatego oba kraje będą promować dywersyfikację energetyczną, wolny rynek energii oraz wzmocnioną współpracę.

Wyrażamy szczególne zadowolenie z naszego partnerstwa jeśli chodzi o dostawy dla Polski amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej – głosi deklaracja.

„Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami oraz podobnie myślącymi partnerami, będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw.

Połączymy też siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej” – stanowi deklaracja.

W deklaracji znalazł się również zapis, że Polska i Stany Zjednoczone będą współpracować w badaniach nad szczepionką i lekami na COVID-19.

.

We wspólnej deklaracji podkreślono także wzajemne wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza oraz wyrażono “dumę” z przeznaczenia znaczących funduszy na rzecz wdrożenia inicjatywy i wezwano do przyłączenia się przez inne państwa.