Członek kanadyjskiej armii, ranger Corey Hurren, który w zeszły czwartek rano mając przy sobie broń dostał się na teren Rideu Hall, usłyszał 22 zarzuty kryminalne.

Hurren wjechał na teren posesji swoim pickupem przez bramę dla pieszych przy 1 Sussex Drive około 6:30 rano. Następnie już pieszo skierował się do szklarni znajdującej się na terenie Rideau Hall. Zatrzymał się przy ogrodzie różanym i tam się ukrywał przez trzy minuty do 6:35. Oficerowie pilnujący posesji zauważyli intruza o 6:43. Dwie minuty późnej zaczęli z nim rozmawiać. O 6:53 Hurren odpowiedział.

Rozmowy trwały przez ponad półtorej godziny i zakończyły się aresztowaniem Hurrena. Obeszło się bez incydentów. Napastnik został zabrany o 8:30 do aresztu na przesłuchanie.

Wicekomisarz RCMP Mike Duheme poinformował, że Hurren miał przy sobie kilka sztuk broni. Wygląda na to, że działał sam.

Według RCMP zatrzymany miał przy sobie naładowaną strzelbę M14, rewolwer Hi-Standard, prawdopodobnie posiadany bez licencji, strzelbę Lakefield Mossberg, strzelbę Dominion Arms Grizzly oraz zakazany magazynek o dużej pojemności.

Usłyszał zarzuty: nieostrożnego nieostrożnego posługiwania się bronią, nieostrożnego przechowywania broni, złamania zasad przewozu broni, posiadania broni w celu użycia jej do niebezpiecznych czynności, posiadania zakazanej broni ze świadomością, że posiada ją w sposób nieautoryzowany, posiadania broni w miejscu, gdzie jest to zakazane, niedozwolonego posiadania broni w samochodzie, posiadania zakazanej broni wraz z amunicją oraz jeden zarzut zastraszania premiera Trudeau, któremu Hurren miał “grozić śmiercią lub uszkodzeniem ciała”.

Hurren uczestniczył na zasadzie telekonferencji w przesłuchaniu, które miało się zakończyć wyznaczeniem kaucji, jednak decyzja została odroczona do 17 lipca. Prokurator jest przeciwny zwolnieniu.

Śledztwo prowadzi oddział RCMP w Ottawie zajmujący się bezpieczeństwem wewnętrznym.

Anonimowe źródło poinformowało, że zatrzymany przyjechał z Manitoby, miał przy sobie broń i notatkę.

Podczas konferencji prasowej Duheme nie odpowiedział na pytanie o notatkę. Zapytany o to, czy policja zna motywację Hurrena, odpowiedział twierdząco. Mężczyzna nigdy wcześniej nie był notowany.

Hurren prowadził przedsiębiorstwo GrindHouse Fine Foods wytwarzające produkty mięsne. Na fejsbuku pisał, że jego działalność ucierpiała podczas pandemii.

CBC News Manitoba podało, że godzinę przed wtargnięciem na teren Rideau Hall na profilu fejsbukowym związanym z przedsiębiorstwem Hurrena pojawiło się zdjęcie dużej imprezy plenerowej, która niby miała się odbyć po zamknięciu gospodarki w związku z koronawirusem. Post zawierał sugestię wyszukania “Event 201” – międzynarodowego ćwiczenia gotowości na wypadek pandemii, które było przeprowadzone w zeszłym roku i której dla zwolenników teorii spiskowych świadczy o tym, że to Bill Gates stoi za COVID-19.

W materiale promującym jego biznes Hurren jest przedstawiany jako weteran Royal Canadia Artillery, który niedawno znów wstąpił do armii i służy jako ranger.

Kanadyjska armia przyznała, że Hurren zaczął służyć w kwietniu 1997 roku w 10 regimencie artylerii polowej w Reginie, Sask. Skończył służbę w październiku 2000 roku w stopniu kaprala. W 2019 wstąpił do 4. grupy patrolowej kanadyjskich rangerów. Nic nie wskazuje na to, jakoby broń, którą Huren miał przy sobie, należała do armii.

Ochrona Rideau Hall została wzmożona. RCMP ma przeprowadzić kontrolę bezpieczeństwa posiadłości.