Metrolinx wprowadza długo oczekiwaną możliwość płatności bezdotykowej kartą kredytową za przejazd – na razie pociągiem UP Express. Nowe metody płatności zaczną działać w czwartek. System będzie przyjmować karty kredytowe (Visa, Mastercard, American Express), a także płatności dokonywane telefonem lub zegarkiem z “portfelem mobilnym” typu Apple Pay lub Google Play. Podróżni będą przykładać kartę albo telefon do czytnika PRESTO w momencie rozpoczęcia podróży i potem na zakończenie.

Metrolinx podkreśla, że nie trzeba będzie już ładować karty ani kupować biletów przed wyjazdem. Agencja szykuje też program pilotażowy akceptowania płatności kartami debetowymi w UP Express.

Na razie nowe metody płatności mają działać w UP Express. Jeśli system się sprawdzi, będzie stopniowo wdrażany w innych środkach transportu publicznego bazujących na PRESTO, również w TTC. Metrolinx prowadzi rozmowy z TTC na temat możliwych terminów unowocześnienia urządzeń czytających karty. Bez tego nowe metody płatności nie mają szans działać.