Matka premiera Trudeau, Margaret i brat Alexandre, otrzymali wynagrodzenie za przemówienie podczas wydarzeń WE Charity.bMargaret Trudeau otrzymała 250 000 $ w postaci honorariów; Alexandre Trudeau otrzymał około 32 000 dol

W odpowiedzi na zapytanie CBC News międzynarodowa organizacja pozarządowa WE Charity podała szczegółowe informacje na temat opłat za mówienie płaconych obu osobom za udział w wydarzeniach w latach 2016-2020.

Zarówno Margaret, jak i Alexandre są zarejestrowane w Biurze Spotlight Speakers, które organizuje wystąpienia  swych klientów w zamian za wynegocjowane opłaty.

Margaret przemawiała na około 28 wydarzeniach i otrzymała honoraria w wysokości 250 000 $. Alexandre przemawiał na ośmiu wydarzeniach i otrzymał około 32 000 $.

25 czerwca  WE Charity otrzymała bez przetargu kontrakt wartości 19,5 miliona dolarów na administrację Canada Student Service Grant, programu dysponującego budżetem 912 milionów dolarów oferującego granty w wysokości od 1000 do 5000 dolarów dla studentów w zamian za  wolontariat.

WE Charity powiedziała w zeszłym tygodniu, że rezygnuje z administrowania CSSG, powołując się na toczące się wokół niej kontrowersje i decyzję rządu o udzieleniu WE wyłącznej umowy. Premier Trudeau powiedział, że rząd przejmie program i będą go administrować urzędnicy.

Wiadomości o płatnościach na rzecz dwóch członków rodziny Trudeau wydają się zaprzeczać wcześniejszemu twierdzeniu WE Charity, że „nigdy nie zapłaciła honorarium” Margaret Trudeau.

Federalny komisarz ds. Etyki bada umowę WE dotyczącą zarządzania dotacją dla wolontariuszy, po tym jak parlamentarzyści konserwatywni i NDP skontaktowali się z biurem, wyrażając obawy co do relacji między organizacją charytatywną a rodziną premiera.