Kazachstan odrzucił w piątek jako fake-news ostrzeżenie ambasady Chin, aby jej obywatele strzegli się przed zachorowaniem na zapalenie płuc, które jest ponoć bardziej  śmiertelne niż koronawirus.

W oświadczeniu  chińska ambasada stwierdza, że od połowy czerwca odnotowano „znaczny wzrost” przypadków zachorowań w kazachskich miastach Atyrau, Aktobe i Shymkent.

Ministerstwo Zdrowia Kazachstanu stwierdziło, że infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe zapalenie płuc, które obejmowały również przypadki z niejasnych przyczyn, były na poziomie normalnym według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.

„Informacje opublikowane przez niektóre chińskie media na temat nowego rodzaju zapalenia płuc w Kazachstanie są nieprawidłowe” – stwierdza ministerstwo.

We wtorek państwowa agencja informacyjna Kazinform powiedziała, że ​​liczba przypadków zapalenia płuc „wzrosła w czerwcu 2,2 razy w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.”.

W oświadczeniu chińska ambasada powiedziała, że na ​​zapalenie płuc w Kazachstanie zmarło w pierwszej połowie roku 1772 osób , a tylko w czerwcu   628 osób, w tym  obywatele ChRL.

„Śmiertelność z powodu tej choroby jest znacznie wyższa niż w przypadku zapalenia płuc spowodowanego przez nowy koronawirus” – stwierdza komunikat.

 

Nie jest jasne, czy penumonia, o której mowa, jest powodowana wirusem powiązanym z koronawirusem czy innym szczepem.

Ambasada dodała, że ​​kazachskie ministerstwo zdrowia i inne instytucje zdrowia przeprowadziły „badanie porównawcze”, ale nie wyciągnięto jeszcze żadnych wniosków.