Muzułmańskie modlitwy w Hagia Sophia miały miejsce po raz pierwszy od 86 lat
Prezydent Turcji dołączył w piątek do do setek wiernych po kontrowersyjnym przekształceniu słynnego Stambułu w meczet.

 

Piątkowe modlitwy odbyły się dwa tygodnie po tym, jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w kontrowersyjny sposób ogłosił, że prawie 1500-letni budynek, wcześniej funkcjonujący jako muzeum jest otwarty dla kultu muzułmańskiego. Najwyższy sąd orzekł, że przekształcenie budynku w muzeum przez  założyciela współczesnej Turcji w połowie lat trzydziestych XX wieku było nielegalne .

Erdogan, w towarzystwie ministra i innych najwyższych urzędników, dołączył do setek wiernych w Hagia Sophia.

Świątynia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została zbudowana jako katedra za panowania cesarza bizantyjskiego Justyniana I w 537 roku, ale przekształcona w meczet po podboju Konstantynopola przez Turków Osmańskich w 1453 roku.

Została przekształcona jako muzeum w kluczowej reformie władz posttomańskich za rządów założyciela nowoczesnej republiki tureckiej Mustafą Kemalem Ataturkiem.

Erdogan powiedział w zeszłym roku, że przekształcenie w muzeum było „bardzo dużym błędem”.
Budynek górujący nad panoramą Stambułu, z zapierającymi dech w piersiach kopułami pozornie unoszącymi się nad powierzchnią, jest również jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Turcji, z 3,7 mln odwiedzających w 2019 roku.

Na rozległym placu poza świątynią Hagia Sophia władze lokalne utworzyły w piątek oddzielne obszary, na których mężczyźni i kobiety mogli modlić się, podczas gdy ponad 700 pracowników służby zdrowia, 101 karetek pogotowia czuwały na zdrowiem wyznawców.

Turcja zobowiązała się, że Hagia Sophia, której podłoga została pokryta turkusowym dywanem, będzie nadal otwarta dla turystów i będzie przyjmować osoby wszystkich wyznań. Wstęp będzie teraz bezpłatny, a skomplikowane mozaiki przedstawiające Maryję Pannę, Dzieciątko Jezus i inne symbole chrześcijańskie zostaną przykryte zasłonami w czasie modlitw.

Według doniesień mediów państwowych recytacja Koranu będzie trwała przez następne 24 godziny, a nowy meczet pozostanie otwarty przez noc.

Wszystkie pięć modlitw będzie odtąd codziennie odmawianych w meczecie.

za aljazeera