Jak pisze Quinton Amundson, w The Catholic Register katolicy w całej Kanadzie powinni być wyjątkowo uczuleni, aby ustrzec obiekty religijne przed rosnącą falą wandalizmu.

Wzrost liczby incydentów rozpoczął się pod koniec maja w Grocie Matki Bożej z Lourdes w Sudbury, Ont. Sześć posągów przedstawiających Drogę Krzyżową zostało uszkodzonych wandale  odcięli twarz lub głowę.

Od tego czasu doszło do wielu podobnych wypadków w innych kościołach i kaplicach. Okręgowa policja York prowadzi dochodzenie w sprawie dwóch posągów uszkodzonych w połowie lipca przed parafią św. Patryka w Markham w Ontario. Kilka dni później monitoring wideo uchwycił „dwoje młodych ludzi”, którzy  markerem lub kredę malowali szaty posągu Jezusa z brązu przed katolickim kościołem Najświętszego Serca w Calgary.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W Guelph, w Ontario, 19 lipca przed Bazyliką Matki Bożej uszkodzono figurę Matki Bożej

Te incydenty następują po serii podobnych aktów antykatolickich jakie miały miejsce w całych Stanach Zjednoczonych po śmierci George’a Floyda 25 maja.

Neil MacCarthy, dyrektor ds. public relations i komunikacji w Archidiecezji Toronto, stwierdził, że takie czyny „ranią wszystkich”.

„Przykro jest pomyśleć, że ktoś uważa, że powinien zbezcześcić posąg lub zniszczyć własność kościelną. To haniebne i smutne”- powiedział MacCarthy.

Ks. Ian Duffy odkrył pracę wandali w swoim kościele w Guelph. Najbardziej   obraźliwym z namalowanych symboli była swastyka  na figurze Maryi ”.

MacCarthy powiedział, że archidiecezja dyskutowała z parafiami, jak chronić się  przed przyszłymi incydentami. Protokoły bezpieczeństwa obejmują właściwe oświetlenie wokół posągu, przestawienie pomników w mniej dostępne miejsca, zainwestowanie w kamery bezpieczeństwa i zachęcanie parafian do czujności.

Ks. John Horgan, pastor kościoła św. Piuxa X w północnym Vancouver, powiedział The Catholic Register, że kościoły powinny rozważyć umieszczenie znaków informujących opinię publiczną o świętych obrazach.

„Myślę, że w naszych czasach znaczenie świętych obrazów dla wielu ludzi jest nieznane” – powiedział Horgan. „Symbole religijne zawsze miały pewną świętą naturę, która była szanowana przez ludzi innych wyznań i ludzi bez jakiejkolwiek wiary ”.

za Catholic Register