Saskatchewan: W masce czy bez, oto jest pytanie

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Ministerstwo Edukacji Saskatchewan twierdzi, że zamówiło sześć milionów jednorazowych masek do użytku w szkołach w prowincji.

W komunikacie prasowym ministerstwa stwierdzono, że powinno to wystarczyć do końca roku.

Krytycy mówią, że rząd powinien wprowadzić obowiązkowe maski.

Minister edukacji Gord Wyant powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że używanie masek nie będzie obowiązkowe w salach lekcyjnych, ale jest to rozważane.

Powiedział, że decyzja o niewprowadzaniu obowiązku noszenia masek była w rękach dr Saqiba Shahaba, głównego lekarza prowincji. Wyant dodał, że społeczna transmisja COVID-19 w Saskatchewan różni się od innych miejsc.

„Z pewnością Alberta i Ontario, które wprowadziły obowiązek noszenia masek w szkołach mają inne wyzwania w swoich społecznościach niż my w Saskatchewan”. – powiedział w piątek.

Konsultacje Shahaba z lekarzami i zainteresowanymi stronami będą kontynuowane. Podczas piątkowej konferencji prasowej kilka razy zauważył, że obecne wytyczne mogą ulec zmianie przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Tymczasem protestujący rodzice martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci i personelu placówek. Apelują o więcej środków na sfinansowanie mniejszych klas.

„Absolutnym minimum jest obowiązek nakładania masek przez pracowników i starszych uczniów, ale tak naprawdę potrzebujemy małych klas” – dodają.

Stowarzyszenie Medyczne Saskatchewan, które reprezentuje lekarzy, studentów medycyny i mieszkańców prowincji, wezwało rząd do wprowadzenia obowiązkowych masek w szkołach.

„Chociaż same maski nie zapobiegną całkowicie rozprzestrzenianiu się wirusa, uważamy, że ich użycie jest bardzo dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa szkół” – czytamy w komunikacie stowarzyszenia.

 

Na poziomie 2 planu użycie maski i środków ochrony indywidualnej może być zlecone przez głównego lekarza. Prowincja nie określiła, co konkretnie spowodowałoby przejście na Poziom 2.

Sześć milionów masek ma zostać dostarczonych i rozprowadzonych do oddziałów szkolnych przed rozpoczęciem roku szkolnego. Będą one codziennie dostępne dla uczniów, nauczycieli i pracowników.

Rząd powiedział, że wspiera także wydziały szkolne w pozyskiwaniu osłon twarzy dla pracowników za pośrednictwem firmy z siedzibą w Ontario.

W komunikacie prasowym zasugerowano, że 27 okręgowych oddziałów szkolnych przeznacza 40 milionów dolarów oszczędności z ostatniego roku szkolnego na koszty związane z uzyskaniem dodatkowego sprzętu ochrony osobistej, który może uznać za niezbędny.