Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek propozycję zmian w prawie, które umożliwią członkom opozycji antykomunistycznej otrzymanie specjalnego świadczenia. – Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział szef polskiego rządu.

Proponowane zmiany zakładają, że osoby represjonowane, których emerytura lub renta nie przekraczają 2400 złotych, otrzymają specjalne świadczenie wyrównawcze.

– Bez ich poświęcenia nie byłoby tej Polski, którą znamy i w której obecnie żyjemy. To nasi bohaterowie. Przygotowane przez nas świadczenie wyrównawcze to wyraz uznania dla wielkich postaci opozycji antykomunistycznej. Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nowe rozwiązania prawne będą dotyczyły osób, które walczyły o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956 – 1989. Oprócz świadczenia pieniężnego będą one mogły skorzystać z innych rozwiązań przygotowanych w nowelizacji. Chodzi tu w szczególności o zniżki na bilety komunikacji miejskiej i PKP oraz o możliwość zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego osób, które takiemu ubezpieczeniu nie podlegają bądź nie pobierają renty lub emerytury. Zgłoszenia będzie dokonywał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Źródło: premier.gov.pl