Ostrzegając, że droga przed Ontario jest trudna premier Doug Ford zapowiedział przemawiając na wirtualnym forum Association of Municipalities Ontario, że Queen’s Park wyda tyle, ile będzie trzeba, aby pozwolić miastom i regionom odzyskać siły po pandemii .

W swoim pierwszym przemówieniu, odkąd minister finansów Rod Phillips potwierdził w zeszłym tygodniu, że prowincja znajduje się w recesji gospodarczej – a postępowo-konserwatywny rząd stoi w obliczu rekordowego deficytu wynoszącego 38,5 miliarda dolarów – Ford  zaczął  uspokajać nastroje.

Ten wirus przysporzył wielu trudności, ale mam dzisiaj przesłanie nadziei. Ludzie są gotowi do powrotu do pracy, gotowi do odbudowy tego, co straciliśmy  Jak powiedziałem wcześniej, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ontario przez to przejść. Żadna społeczność nie zostanie zostawiona w tyle. Nie ustanę, dopóki każda miejscowość stanie na nogi – powiedział.

Premier wskazał na kilka zachęcających sygnałów.

W czerwcu i lipcu gospodarka dodała ponad 528 000 miejsc pracy.  – 72 000 nowych miejsc pracy w produkcji i 47 500 w budownictwie. To  podniosło zatrudnienie do ponad 90 procent poziomu sprzed pandemii. Ale musimy to kontynuować .

W tym celu powiedział, że torysi łożyć będą na „kluczowe inwestycje w infrastrukturę”, aby budować drogi, mosty, autostrady i komunikację publiczną.

„Inwestujemy miliardy dolarów w duże projekty infrastrukturalne: 27 miliardów dolarów w  szpitale w ciągu najbliższych 10 lat; 12 miliardów dolarów w szkoły; w tym roku 2,6 miliarda dolarów w sieć autostrad  i 1,75 miliarda dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat w domy opieki długoterminowej  ”

„Moi przyjaciele, przed nami trudna droga, ale jestem optymistą. Zawsze jestem gotów postawić na Ontario, ponieważ mamy ludzi, zasoby i narzędzia, dzięki którym możemy stać się silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej”.