Na berlińskim Placu Askańskim miał stanąć pomnik pomordowanych podczas II Wojny Światowej Polaków. Zamiast niego stanie tam muzeum uchodźców.

Na Placu Askańskim stoją ruiny dworca Anhalter Bahnhof, jednego z najważniejszych dworców dalekobieżnych w Cesarstwie Niemieckim i Republice Weimarskiej. .

W 2017 roku grupa polityków, działaczy społecznych i naukowców wystosowała do Bundestagu i do niemieckiego społeczeństwa apel o budowę na tym placu pomnika pomordowanych podczas wojny i niemieckiej okupacji Polaków.

Jak donosi portal Deutsche Welle na Placu Askańskim stanie jednak Muzeum Uchodźctwa. Będzie upamiętniało losy emigrantów, którzy uciekali z III Rzeszy po dojściu do władzy narodowych socjalistów. Wielu z nich rozpoczęło swoją podróż właśnie na tym dworcu. Muzeum buduje fundacja Exil Muzeum a całą inicjatywę objął patronatem były prezydent Joachim Gauck. Ma powstać do 2025 roku.

Dziennikarz Cezary Gmyz nie ma złudzeń. „No to możemy się pożegnać z pomnikiem Polaków w tym miejscu” – napisał na Twitterze – „Ciężko to traktować inaczej jak policzek”.

https://www.dw.com/pl/berlin-do-2025-r-ma-powsta%C4%87-niemieckie-muzeum-uchod%C5%BAstwa/a-54581391