Prezydent w liście do mieszkańców wsi: nie byłoby zwycięstwa w 1920 r. bez udziału chłopów

Nie byłoby zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do polskiej armii ochotników, przede wszystkim chłopów – podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda, który objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi w 2020 r.

List opublikowała w piątek na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP, która podkreśliła, że Andrzej Duda, doceniając codzienny trud i ciężką pracę rolników, “pragnie włączyć się w to ważne dla mieszkańców polskich wsi święto i razem z nimi dziękować za tegoroczne zbiory”.

 

list tutaj

Prezydent zwrócił także uwagę, że “pracowita polska wieś jest zarazem ostoją gorliwego patriotyzmu”. “Tu pieczołowicie chroni się i pielęgnuje fundamentalne wartości, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać” – głosi list.

“Pokolenia polskich chłopów niejednokrotnie składały ofiarę krwi w obronie wolności Ojczyzny. To poświęcenie w sposób szczególny powinno być uhonorowane zwłaszcza teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i całej wojnie polsko-bolszewickiej. Nie byłoby tej historycznej wiktorii, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do naszej armii ochotników, przede wszystkim właśnie chłopów, którzy odpowiedzieli na wezwanie Premiera Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa” – przypomniał prezydent.

“Jest to wspaniały przykład, że Ojczyzna zawsze może na polską wieś liczyć, że nigdy się nie zawiedzie na tych, którzy +żywią i bronią+” – dodał Duda, zwracając również uwagę na obecne zaangażowanie obywatelskie mieszkańców wsi i dziękując im za liczny udział w głosowaniu w niedawnych wyborach prezydenckich. Prezydent zaznaczył też, że będzie sprzyjał m.in. wszelkim inicjatywom służącym rozwojowi polskiego rolnictwa i poprawie warunków życia na wsi..

 

za (PAP)