Alberta: Prawo ponad polityczną poprawnością!

Prokurator wycofał zarzuty przeciwko mieszkańcowi Edmonton aresztowanemu podczas majowego protestu przeciwko  blokadom życia społecznego i gospodarki w związku z COVID-19

Cory Teichroew z Edmonton został aresztowany i ukarany grzywną w wysokości 1200 dolarów na mocy ustawy o zdrowiu publicznym za naruszenie zarządzenia lekarza prowincji. W tamtym czasie obowiązywała zasada dopuszczająca zgromadzenia maksymalnie w liczbie 15 osób, a Teichroew był częścią grupy około 50 protestujących.

Jego aresztowanie skłoniło premiera Alberty Jasona Kenneya do stwierdzenia, że ​​protestowanie jest „podstawowym prawem”, które obejmuje zarówno wolność słowa, jak i wolność zgromadzeń.

Centrum Sprawiedliwości ds. Wolności Konstytucyjnych reprezentowało Teichroewa i poinformowało w komunikacie, że zarzut został wycofany.

Centrum złożyło w imieniu Teichroewa skargę na trzech szeryfów z Alberty zaangażowanych w jego aresztowanie.

„Samowolne namierzenie, zakucie w kajdanki, usunięcie spod siedziby parlamentu i wystawienie mandatu p. Teichroewowi nie miało podstaw prawnych i było nadużyciem władzy” – stwierdza w komunikacie prawnik z Justice Center James Kitchen.

„Ludzie mają prawo gromadzić się i wypowiadać w ważnych symbolicznych miejscach, takich jak siedziba legislatury, bez obawy o zatrzymanie przez policję i wystawianie mandatów – nawet jeśli protest, w którym uczestniczą, nie jest politycznie poprawny”.

Zadowolenie z wycofania zarzutów wyraził w twittcie premier Alberty Jason Kenney.