Odkąd Kanada wprowadziła ograniczenia w podróżowaniu z powodu COVID-19 pod koniec marca, do kraju wjechało ponad cztery miliony osób.

Aby pomóc zmniejszyć rozprzestrzenianie się COVID-19, Kanada zezwala obcokrajowcom na wjazd tylko w celach “istotnych” . Pozwolenie obejmuje studentów i pracowników w branżach uznanych za istotne , takich jak ochrona zdrowia, usługi gastronomiczne i transport.

W czerwcu rząd federalny złagodził  przepisy, aby umożliwić obcokrajowcom odwiedzanie najbliższej rodziny w Kanadzie .

Tymczasem obywatele Kanady i stali mieszkańcy, nadal mogą swobodnie opuszczać i ponownie wjeżdżać do kraju. Po powrocie muszą izolować się przez 14 dni .

Według służb granicznych  CBSA nieco ponad 4,4 miliona Kanadyjczyków i obcokrajowców wjechało do Kanady drogą lądową lub powietrzną od 23 marca.

Agencja informuje, że między 22 marca a 19 sierpnia odmówiła wjazdu ponad 16 tysiącom osób próbujących przedostać się z USA drogą lądową lub powietrzną. Prawie połowa została cofnięta, ponieważ podróżowała w celach rekreacyjnych,  jak zwiedzanie i zakupy.

Większość osób obecnie wjeżdżających drogą lądową to kierowcy ciężarówek – uważani za pracowników niezbędnych.
Kelley Lee, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie Simona Frasera, twierdzi, że dyskusyjne jest, czy wszystkie rodzaje podróży, które Kanada zdefiniowała jako „niezbędne”, rzeczywiście takie są.

Global Affairs Canada obecnie odradza wyjazdy zagraniczne , które nie są niezbędne , ale   to sami Kanadyjczycy decydują, czy ich podróż jest niezbędna.

„Ludzie wyjeżdżają za granicę na wakacje, więc to mnie martwi” – powiedział Lee. „Żadna podróż nie jest pozbawiona ryzyka. Za każdym razem ryzykujemy infekcję”.

Według Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego odsetek przypadków COVID-19 związanych z podróżami międzynarodowymi dramatycznie spadł od marca, kiedy kraj wprowadził ograniczenia w podróżowaniu i odradził Kanadyjczykom wyjazdy za granicę.

Kanada wymaga od wszystkich przybywających z zagranicy kwarantanny przez 14 dni, ale część tych osób przyłapano na łamaniu nakazu i ukarano grzywną.

W zeszłym tygodniu dyrektor ds. Zdrowia publicznego w Kanadzie, dr Theresa Tam, powiedziała, że rząd federalny bada, czy praktyczne jest zastąpienie obowiązku kwarantanny badaniem ludzi na obecność COVID-19 przy wjeździe do Kanady.