Rząd prowincji daje sobie cztery tygodnie zanim rozważy dalsze luzowania środków zdrowia publicznego w Ontario, powiedziała we wtorek minister zdrowia Christine Elliott.

Prowincja poinformowała o 185 nowych przypadkach COVID-19 we wtorek, a także 190 w poniedziałek.

Na codziennej konferencji prasowej minister Elliott powiedziała, że „najnowsze trendy i liczby budziły pewne obawy”.  Podobnie jak w ostatnich tygodniach, Toronto, Peel i Ottawa odnotowały najwięcej dodatkowych infekcji  odpowiednio 48, 42 i 37. Dzień wcześniej te trzy miasta  potwierdziły odpowiednio 60, 57 i 25 przypadków.

 

Premier Ford błagał ludzi, aby unikali dużych zgromadzeń. „To frustrujące, ponieważ wpływa na resztę prowincji”  Zapytany, czy rozważyłby powrót do drugiego etapu planu ponownego otwarcia prowincji, (obecnie jesteśmy w trzecim) Ford powiedział, że skonsultowałby to z ekspertami ds. zdrowia w Ontario.

W prowincji odnotowano obecnie łącznie 43 536 potwierdzonych infekcji nowym koronawirusem od czasu wybuchu epidemii pod koniec stycznia. Około 90 procent z nich uważa się za wyleczone, obecnie jedynie około 1527 ludzi choruje na terenie całej prowincji – większość w Toronto, Peel, York i Ottawie.

Na wtorkowej konferencji prasowej Ford powiedział, że dobrze, że dzieci wracają do szkoły „tam, gdzie ich miejsce” i dodał, że do tej pory prowincja dostarczyła do szkół w Ontario ponad 37 milionów sztuk środków ochrony indywidualnej, w tym 19,5 miliona masek i 16 milionów rękawiczek.

Ford powiedział również, że jeśli ktokolwiek w domu ucznia zachoruje tej jesieni, wszyscy w domu powinni rozważyć wykonanie testu na COVID-19.