Departament Sprawiedliwości uznał NYC, Portland i Seattle jako „obszary zanarchizowane” co oznacza ograniczenie przepływu federalnych środków finansowych dla tych miast
Granty federalne stanowią miliardy dolarów rocznego budżetu Nowego Jorku
Nowy Jork jest jednym z trzech miejsc, które „dopuszczają przemoc i niszczenie mienia i odmawiają podjęcia rozsądnych środków w celu przeciwdziałania działalności przestępczej”, stwierdził w poniedziałek Departament Sprawiedliwości.

Zarządzenie Trumpa z 2 września daje dyrektorowi Biura Zarządzania i Budżetu 30 dni na wydanie wytycznych dla agencji federalnych w sprawie ograniczenia  federalnych dotacji dla miast z listy DOJ.

Uzasadniając swoją decyzję, Departament Sprawiedliwości powołał się na rosnącą przemoc w Nowym Jorku, cięcia w budżecie policji NYPD i posunięcia różnych prokuratorów okręgowych, aby nie stawiać zarzutów związanych z protestami na początku tego lata.

„Nie możemy pozwolić na marnowanie dolarów z podatków federalnych, kiedy wisi na włosku bezpieczeństwo obywateli. Mam nadzieję, że miasta zidentyfikowane dzisiaj przez Departament Sprawiedliwości zmienią kurs i zaczną poważnie traktować podstawowe funkcje rządu i  chronić swoich obywateli – powiedział w oświadczeniu prokurator generalny William Barr.