Prezydent Władimir Putin wezwał w piątek do zawarcia porozumienia między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, które zagwarantuje, że nie będą wzajemnie wpływać na wybory poprzez manipulacje w cyberprzestrzeni.

W oświadczeniu wydanym przed wyborami prezydenckimi w USA 3 listopada Putin wezwał do resetu między Rosją a Stanami Zjednoczonymi i powiedział, że chce porozumienia, aby zapobiec incydentom w cyberprzestrzeni.

„(Proponuję) … wymianę gwarancji nieingerencji w swoje sprawy wewnętrzne, w tym w procesy wyborcze, w tym z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych i innych nowoczesnych metod” – stwierdził Putin.

Obecne stosunki Moskwy z Waszyngtonem przypominają zimnowojenne.

„Jednym z głównych wyzwań strategicznych naszych czasów jest ryzyko konfrontacji na dużą skalę w sferze cyfrowej” – stwierdza Putin w komunikacie Kremla.

„Chcielibyśmy jeszcze raz zaapelować do Stanów Zjednoczonych z propozycją zatwierdzenia kompleksowego programu praktycznych środków, które zresetują nasze relacje w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT)”.

Putin chce, aby oba kraje doszły do ​​porozumienia w celu zapobieżenia poważnym incydentom w cyberprzestrzeni, co porównał do traktatu amerykańsko-radzieckiego z 1972 r. zawartego w szczytowym okresie zimnej wojny, aby zapobiec eskalacji incydentów na morzu i w powietrzu.

Wezwał również oba kraje do pełnego przywrócenia linii komunikacyjnych między ich odpowiednimi agencjami w celu omówienia kluczowych międzynarodowych informacji dotyczących kwestii bezpieczeństwa.