Narody świata muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zrozumieć skąd pochodzi COVID-19, powiedział w sobotę premier Australii Scott Morrison, zdaniem komentatorów wypowiedź ta może pogorszyć napięcia z Chinami.

Przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, Morrison powiedział, że dochodzenie w sprawie korzeni wirusa pozwoli zminimalizować zagrożenie kolejną globalną pandemią.

„Ten wirus sprowadził nieszczęście na nasz świat i jego narody. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zrozumieć, co się wydarzyło, aby zapobiec powtórzeniu się tego zdarzenia ”- powiedział Morrison przez łącze wideo telekonferencji.

Ambasador Pekinu w Canberze ostrzegł, że wezwania do dochodzenia mogą zagrozić powiązaniom handlowym Chin i Australii. Chiny nałożyły sankcje handlowe na Australię. Zawiesiły część importu wołowiny i skutecznie zablokowały handel jęczmieniem, nakładając cła na 80,5% importu australijskiego. Chiny rozpoczęły również dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wina z Australii.